Prestižní Ceny Thálie, které za mimořádné jevištní výkony každoročně udílí Herecká asociace, znají své majitele. V žánru muzikálu, operety a jiného hudebně dramatického žánru tentokrát uspěli Monika Absolonová za titulní roli v muzikálu Funny Girl na scéně Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem a Dušan Vitázek za titulní dvojroli v muzikálu Jekyll a Hyde v Městském divadle Brno.

Monika Absolonová děkovala svým kolegům, porotě, rodině i svému příteli:
“Nestává se mi často, že bych nevěděla, co říct. Děkuji režisérovi Lumíru Olšovskému, rodině a příteli za podporu. Děkuji, je to tak krásný večer..,” vyhrkla poněkud zaskočeně populární zpěvačka, která ztvárnila řadu velkých postav v pražských muzikálech, ale ocenění získala až za svůj divadelní výkon na severu Čech.

Herec Dušan Vitázek posílal pozdravy zejména do brněnského Městského divadla, kde se právě odehrávala světová premiéra nového muzikálu Divá Bára:
“Mé ocenění patří hlavně Městskému divadlu Brno. Doufám, že tam ta nádherná rodinná atmosféra vydrží navěky. Dnes je u nás premiéra, a protože jsem obyčejný herec, byl bych tam raději s nimi,” děkoval skromně směrem k jihomoravské metropoli Vitázek.

Slavnostní předávání Thálií ze Zlaté kapličky moderoval i tentokrát plzeňský herec Antonín Procházka. Krátký projev přednesl i nový šéf Herecké asociace Jiří Hromada, který mimo jiné připomněl divadelní odkaz nedávno zesnulého dramatika a politika Václava Havla. Ceny za celoživotní mistrovství si letos odnesli Luděk Munzar, René Tuček a Vlastimil Harapes. Zvláštní cenu Kolegia pak převzal kostýmní výtvarník Josef Jelínek, jehož tvorba je bezmála po tři desetiletí spojena s pražským Národním divadlem a Státní operou.

THÁLIE ZA ROK 2011

Muzikál, opereta – ženy
Monika Absolonová (Funny Briceová – Funny Girl, Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem)

Muzikál, opereta – muži
Dušan Vitázek (Dr. Jekyll/Hyde – Jekyll a Hyde, Městské divadlo Brno)

Činohra – ženy
Helena Dvořáková (Ysé – Polední úděl, Divadlo v Dlouhé)

Činohra – muži
Václav Neužil (Mugsy – Dealer’s Choice, Dejvické divadlo Praha)

Celoživotní přínos: Luděk Munzar

Balet – ženy
Miho Ogimoto (Giselle, Státní opera Praha)

Balet – muži
Jan Fousek (Vikomt de Valmont – Nebezpečné známosti, Národní divadlo Brno)

Celoživotní přínos: Vlastimil Harapes

Opera – ženy
Anna Klamo (Lakmé, Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem)

Opera – muži
Jacek Strauch (Cardillac, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

Celoživotní přínos: René Tuček

Ilustrační foto: Městské divadlo Brno, Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem a repro redakce (kresba Adolfa Borna)