Poslední březnový sobotní večer patřil tradičně v pražském Národním divadle Cenám Thálie. Ty interpretům uděluje Herecká asociace prostřednictvím odborných porot a Kolegia za mimořádné jevištní výkony už od roku 1993. V námi nejsledovanější oblasti muzikálu, operety a jiných hudebně dramatických žánrů letos až na samý vrchol vyšplhali Tomáš Savka a Hana Fialová. Za celoživotní mistrovství byl oceněn zpěvák, herec a moderátor Josef Zíma.

Zcela zaplněný sál přivítal plzeňský herec, dramatik a režisér Antonín Procházka, který s vtipem sobě vlastním moderoval Thálie už podesáté. Jedno místo v hledišti přece jen zůstalo prázdné – to, které bylo určeno hlavnímu mecenášovi Peteru Kovarčíkovi, který zemřel nečekaně ve svém bytě před necelým týdnem. K hostům slavnostního večera promluvil alespoň ze záznamu:
“Herecká asociace slaví pětadvacet let od svého založení a je to neuvěřitelné, ale téměř polovinu tohoto období jsme prožili spolu. Myslím, že láska k dramatickému umění hodně ovlivnila můj život a myslím si, že díky ní jsem se snad stal i lepším člověkem,” uvedl v předtáčce mimo jiné Kovarčík.

Hlavní ocenění v operetě či muzikálu získala za rok 2014 Hana Fialová díky představení Edith a Marlene, které uvádí Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Z herců v téže kategorii zvítězil Tomáš Savka, jenž na stejné scéně vystupuje jako vypravěč Che v muzikálu Evita. Odborná porota jejich výkon ohodnotila takto:

Hana Fialová patří k nejvytíženějším herečkám ostravského muzikálového souboru. V loňské sezóně excelovala hned dvakrát, jako Evita i Edith Piaf. Právě figuře pařížského „vrabčákovi“ vdechla nový život a dechberoucí herecký koncert kombinuje s výjimečnou interpretací známých šansonů.

Postava vypravěče Che je nejsložitější a pěvecky nejnáročnější figurou muzikálu Evita. Tomáš Savka se jí zhostil s nevýslovnou energií a v dobrém slova smyslu překvapil nejen pěvecky, ale i herecky. Jeho Che je jako glosátor a Evitin oponent důrazným protipólem titulní hrdinky.

Za celoživotní mistrovství v operetě a muzikálu byl vyznamenán herec Josef Zíma, známý i jako zpěvák popu a dechovky. Na dotaz, kdo jej v uměleckém životě nejvíc ovlivnil, uvedl:
“Budu jmenovat především tři své Mistry. Za prvé Miloše Nedbala, který byl mým hlavním učitelem, a to nejen na DAMU. Dále Alfréda Radoka, kterému stálo za to podřídit se a od kterého jsem se také hodně naučil. A konečně Jana Wericha, kterého jsem měl možnost sledovat do roku 1962 na jevišti Divadla ABC. Co se hereckého partnerství z pozdějších let týče, moc dobře mi bylo na jevišti s Danem Hůlkou v muzikálu Monte Cristo. Nejen, že opravdu umí, ale je to mimořádně vnímavý a lidský spoluhráč.”

Po 22. hodině se všichni laureáti, členové porot a slavnostní hosté sešli na recepci v paláci na Žofíně, kde oslavy a divadelní diskuse probíhaly až do brzkých ranních hodin.

LAUREÁTI CEN THÁLIE 2014

ČINOHRA:
Ženský výkon: Vilma Cibulková (role Leni Riefenstahlové ve hře Valerie Schulczové a Romana Olekšáka Leni, Divadlo v Řeznické)

Mužský výkon: Michal Isteník (role Čičikova ve hře Nikolaje Vasiljeviče Gogola Mrtvé duše, Městské divadlo Brno)

OPERA:
Ženský výkon: Ivana Veberová (role Mařenky v opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, Divadlo J. K. Tyla Plzeň)

Mužský výkon: Aleš Briscein (role Jaroměra v opeře Zdeňka Fibicha Pád Arkuna, Národní divadlo Praha)

OPERETA, MUZIKÁL A JINÝ HUDEBNĚ DRAMATICKÝ ŽÁNR:
Ženský výkon: Hana Fialová (role Edith Piaf v muzikálu Edith a Marlene, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

Mužský výkon: Tomáš Savka (role Che v muzikálu Evita, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

BALET, PANTOMIMA A JINÝ TANEČNĚ DRAMATICKÝ ŽÁNR:
Ženský výkon: Tereza Podařilová (role markýzy de Merteuil v baletu Valmont, Národní divadlo Praha)

Mužský výkon: Richard Ševčík (titulní role v baletu Spartakus, Divadlo J. K. Tyla Plzeň)

CENY ZA CELOŽIVOTNÍ DÍLO:
Josef Zíma (opereta a muzikál)
Blanka Bohdanová (činohra)
Dagmar Ledecká Šebková (balet)
Zdenka Kareninová (opera)
Blanka Josephová Luňáková (loutkové divadlo)

ZVLÁŠTNÍ CENA KOLEGIA PRO UDĚLOVÁNÍ CEN THÁLIE:
Eva Kröschlová (tanečnice, pedagožka a choreografka)

CENA PRO MLADÉHO ČINOHERCE DO 33 LET:
Lukáš Melnik (Divadlo Petra Bezruče Ostrava)

Foto: Martin Popelář (NDM Ostrava) a archiv redakce