Světlo pod Café Brel

Světlo pod Café Brel

 

V neděli 12. února 2012 zazněla poprvé na scéně Divadla na Orlí nová inscenace studentů absolvujícího Ateliéru muzikálového herectví JAMU, kteří pracovali pod vedením hostujícího amerického pedagoga a režiséra Genea Terrusa. Muzikál z písní významného belgického šansoniéra 20. století Jacquesa Brela Světlo pod Café Brel je zasazen do prostředí válkou zkoušeného Londýna, kde se v podzemním hudebním klubu skryje před nálety nesourodá skupina postav. Diváci budou mít jedinečnou příležitostí poslechnout si slavné písně (Ne me quitte pas, Amsterdam, Quand on a que l´amour, Les bourgeois….) v nových českých překladech Michala Zahálky a Miroslava Ondry. Režisér netradičně zvolil akustickou verzi interpretaci, která je pro interprety velkou výzvou a zároveň zdůrazňuje intimní charakter písní.

Režisér o své volbě tématu a písní řekl toto: „Po dobu uplynulých deseti let jsem se jak v Americe, tak v Evropě věnoval z větší části tvorbě nových muzikálů vycházejících z děl populárních moderních skladatelů. To, co mají všichni tito skladatelé písní společné, je mimořádné nadání pro vyprávění příběhů. A ačkoliv každý příběh nebo píseň obstojí samy o sobě, nabízejí i celkovou výpověď. V představení o Jacquesu Brelovi jsem spatřoval příběh, který se vynořuje ze souboru jeho díla, a já chtěl tento příběh vyprávět.“

„Gene Terruso je americký herec, režisér a pedagog, profesor na University of the Arts ve Philadelphii, kde strávil také 14 let jako děkan Divadelní fakulty a člen Hudební fakulty. Studoval v Hollywoodu u Sanforda Meisnera a po dobu dvou let mu byl i asistentem, je celostátně uznávanou autoritou na Meisnerovo dílo. Na Broadway vystupoval s umělci jako Colleen Dewhurst, Jerry Stiller, Avery Brooks nebo Liza Minnelli. K nedávným úspěchům mimo Broadway patří jeho role v premiérách Barrow Group Theatre a režiséra Michaela Wellera “ Buying Time “ a “ An Uncertain Hour „, které získaly prestižní chicagské Ceny Josepha Jeffersona. Pracuje také ve filmu a televizi, učí filmové herectví na univerzitách v NYC a ve Philadelphii. Je autorem několika divadelních her a muzikálů včetně “ A Gentleman’s Game “ (Off-B’way’s WPA Theatre), hudební revue “ Johnny Mercer: We Remember You “ a rockové opery založené na hudbě The Kinks “ A Rock and Roll Fantasy “ (The ArtsBank, Philadelphia). V současné době vyučuje díky stipendiu Fulbrightovy komise na Janáčkově akademii múzických umění a na Masarykově univerzitě v Brně,“ představuje režisérskou osobnost Luboš Mareček z brněnské JAMU.

Světlo pod Café Brel

Hudba a texty: Jacques Brel

Scénář a režie: Gene Terruso – volně na motivy díla Morta Shumana a Erika Blau

Dramaturgie: Miroslav Ondra

Aranžmá a hudební nastudování: Tomáš Küfhaber, Joe Smith

Hudební příprava: Dada Klementová, Lenka Císařová

Český překlad: Michal Zahálka a Miroslav Ondra

Scénografie: Lenka Řezníčková

Kostýmy: Lucie Sedláčková

Choreografie: Hana Litterová

 

Osoby a obsazení: ( studenti Ateliéru muzikálového herectví Petra Štěpána a Miroslava Ondry)

Pianista – Tomáš Küfhaber j.h.

Gentleman – Robin Schenk

Lady – Diana Velčická / Martina Pawerová

Herečka – Veronika Morávková / Marianna Polyáková

Voják – Patrik Földeši j.h.

Holka na útěku – Marianna Polyáková / Pavlína Palmovská

Taxikář – Ondřej Halámek

Foto: Pavlína Taubingerová