Po titulu Footloose / Tanec není zločin, kterým nové Divadlo na Orlí zahajovalo svůj provoz, připravila zmíněná Hudebně dramatické laboratoř další muzikálovou novinku, tentokrát dokonce v evropské premiéře. Jedná se o Taneční maraton na STEEL PIER Johna Kandera, Freda Ebba a Davida Thompsona. První dva zmínění autoři se proslavili zejména světovými muzikálovými superhity, jako je Cabaret, Chicago či Polibek pavoučí ženy.

„Dílo svérázně zpracovává fenomén amerického snu a celé také mezi snem a realitou lavíruje. Je zasazen na zábavní molo STEEL PIER u Atlantic City ve státě New Jersey,“ uvedla dramaturgyně Pavla Hoggard, která muzikál zároveň přeložila. Píše se rok 1933, který současně pro americkou společnost znamená nejhlubší ekonomický propad po krachu na newyorské burze 1929. „Ocitáme se v prostředí, které současně zosobňuje show business a reálný život. Účastníci tanečního maratonu tancují dnem i nocí pouze s patnáctiminutovými pauzami na odpočinek nebo na jídlo. Původně skvělý nápad vydělat si tancováním se postupem času stává fyzicky i psychicky vyčerpávajícím kláním. Z muzikálu s příjemnou taneční hudbou se stává hudebně taneční drama,“ doplnila dramaturgyně.

Taneční maraton na STEEL PIER podle Hoggard oživuje kroky dnes již téměř zapomenutých, tehdy populárních partnerských tanců jako charleston nebo foxtrot, ale i o něco pozdějších, jako jive nebo cha-cha. STEEL PIER byl známým zábavním centrem už od roku 1898 a pro Atlantic City fungoval jako tržiště senzací zejména o víkendech, podobně jako Cony Island pro New York nebo Disney World pro Floridu. Byl spektakulárním místem, nad oceánem zbudovaným z oceli (steel), a poskytoval návštěvníkům atrakce všeho druhu – provazochodecká či cirkusová vystoupení, koncertní i jevištní podívané v proslulé Marine Ballroom, přičemž nejoriginálnějšími byly skoky koní s jezdci střemhlav do vody (Diving Horse), kterými se STEEL PIER proslavil. Právě zde byla historicky zaznamenána i vystoupení takových výjimečných osobností, jakými byli Charlie Chaplin nebo Frank Sinatra. Některé z těchto atrakcí zahrnuli do svého díla tvůrci Tanečního maratonu na STEEL PIER. „Více než jako muzikál jej inscenujeme jako zdánlivě oslnivý příběh účastníků tanečního maratonu, pod kterým se rozkrývá dramatická realita jejich vlastních pravd a doby ekonomického propadu. Neobvyklému mezinárodnímu týmu konvenuje v našich podmínkách neobvyklá kombinace českého libreta s původními anglickými písňovými texty,” doplnila Pavla Hoggard. Broadwayskou premiéru si dílo odbylo v Richard Rodgers Theatre v roce 1997.

John Kander, Fred Ebb, David Thompson: Taneční maraton na STEEL PIER

Překlad libreta, dramaturgie: Pavla Hoggard
Režie: Robert Gordon
Hudební nastudování: Dada Klementová, Tomáš Küfhaber
Dirigent: Tomáš Küfhaber
Choreografie: Hana Litterová
Step: Martin Burda
Scéna: Lucie Halgašová
Kostýmy: Kati Alli Pauliina Lätti, Emma Alexandra Lehmusruusu

V hlavních rolích:

Bill Kelly: Ondřej Studénka
Rita Racinová: Lucia Jagerčíková/Jitka Jackuliak
Shelby Stevensová: Vendula Příhodová
Mick Hamilton: Peter Pecha
Buddy Becker: Ján Filip/Jan Brožek
Betty Beckerová: Barbora Remišová
Johny Adel: Juraj Dobiš
Dora Fosterová: Kateřina Sedláková
Happy McGuire: Marek Kolář
Precious McGuierová: Natália Hatalová
Luke Adams: Carlos Alonso Vilches/Tomáš Žilinský

Premiéry 9. a 10. prosince 2012 v Divadle na Orlí

Foto: Divadlo na Orlí (za poskytnutí materiálů děkujeme Mgr. Luboši Marečkovi)

1) Jitka Jackuliak, Adam Rezner, Lucia Jagerčíková
2) Natália Hatalová, Peter Pecha, Adam Rezner, Lucia Jagerčíková, Ondřej Studénka
3) Kateřina Sedláková, Natália Hatalová, Vendula Příhodová