Foto: Vojtěch Kába, Divadlo na Orlí

Dvě jednoaktové operety v jednom večeru uvede už dnes Komorní opera Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně na scéně Divadla na Orlí. Půjde o vůbec první české uvedení operety Vdova Grapinova německého skladatele Friedricha von Flotowa a o Zasnoubení při lucernách známého Francouze Jacquese Offenbacha. Divadlo na Orlí tak bude poprvé patřit operetnímu žánru.

„Obě díla jsou diametrálně odlišná. Stavíme vedle sebe satiru a grotesknost Offenbacha vedle situační komiky von Flotowa. Oba muži byli dobrými přáteli,“ komentoval dramaturgii dirigent večera Joel Hána. Studentský orchestr, který povede, se dokonce v jednom okamžiku stane hereckou součástí nové inscenace jako lidský dav. Nasazované tituly vůbec poprvé zazněly koncem padesátých let předminulého století na stejném jevišti pařížského divadla Bouffed-Parisiens. „Nechtěla jsem je násilně propojovat do jediného příběhu, i když oba spojuje téma emočního pozlátka v kontrastu se skutečnou láskou,“ poznamenala režisérka nové operetní inscenace Natálie Gregorová. Dodává však, že připsala dvojici postav sluhů a duo venkovanů, které v její inscenaci nastudovali dva studenti muzikálového herectví, kteří se objeví v obou částech večera.

V tuzemsku poprvé uváděná Vdova Grapinova od německého skladatele Friedricha von Flotowa představuje v hlavní úloze sluhu Vincenta, který se snaží pomoci svému pánovi Markýzi de Brexieus vzpamatovat z nešťastné lásky. Novou nadějí se stane krásná, sebevědomá a hlavně bohatá vdova, která přijede na zchudlé panství a s radostí se stane markýzovou ženou. To však ještě nikdo netuší, co se za tímto sňatkem skrývá. „Jako zpěvačka se v operním žánru nedostanu k mluvenému slovu, opereta mi v lecčems přijde i náročnější,“ doplnila Pavla Radostová, která hlavní ženskou roli nastudovala jako svůj absolventský výkon.

„Druhou operetou večera bude titul Zasnoubení při lucernách od Francouze Jacquese Offenbacha. Lehce naivní příběh z francouzského venkova zrcadlí lásku mezi statkářem Petrem a jeho schovankou Denisou, kteří k sobě i přes velký cit neumějí najít tu správnou cestu. Na inscenaci ve dvou padesátiminutových blocích pracují výhradně studenti Hudební i Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. První reprízy této operetní novinky se uskuteční hned tři následující pracovní dny po víkendových premiérách také vždy v 19 hodin,“ prozrazuje Luboš Mareček z brněnské JAMU.

Foto: Vojtěch Kába, Divadlo na Orlí