Foto: Produkce muzikálu I am from Austria

Co si vybavíte pod pojmem „typicky rakouský“? Vídeň a hotel Sacher s jeho slavnou Sachertorte? Usměvavé lidi mluvící typickým rakouským dialektem? Nádhernou přírodu, sviště a kamzíky v Alpách? Nebo si vzpomenete na dirndly, Lederhose a spoustu rakouských šlágrů? Ať už jste na tuhle otázku odpověděli jakkoliv, v muzikálu I am from Austria dostanete všechno – včetně toho kamzíka.

Hit-muzikál I am from Austria, ve kterém uslyšíte spousty songů rakouského populárního zpěváka a písničkáře Reinharda Fendricha, měl premiéru 16. září loňského roku. Fendrich právem patří mezi nejvýraznější osobnosti rakouské hudební scény. Jeho hit I am from Austria (určitě není náhoda, že se název právě téhle písně promítne i v názvu představení) se stal tzv. neoficiální rakouskou hymnou a zná ho téměř každý, kdo v tomhle státě i jen chvilku žil.

Muzikál, ke kterému napsali libreto Titus Hoffmann a intendant VBW Christian Strupppeck, se hraje v Raimund Theater ve Vídni. V tom divadle, kde ještě donedávna sídlil sice skvělý, ale bohužel téměř neustále před poloprázdným sálem hraný Schikaneder. VBW už potřebovaly nějakou bombu, něco, čím by se ekonomicky trošku vzpamatovaly z posledních sezón, ve kterých se sice uváděly kvalitně silné kusy, jejich návštěvnost a atraktivita pro publikum už byla horší. Do Ronacheru se proto vrátil kultovní Tanz der Vampire, pro Raimund byl napsán původní kus. Kus, který účelně cílí na běžného diváka, který do divadla nechodí každý den, na obyčejné lidi, co budou jezdit autobusovými zájezdy z malých rakouských vesnic, cílí na starší, na mladší, cílí na lidi, kteří si ze sebe umí udělat srandu a pochopí dobrý vtip, na ty, co si chtějí večer v divadle pouze odpočinout a zasmát se, ale díky fenomenálnímu obsazení hlavních rolí osloví také muzikálové nadšence, kteří i tady můžou najít skvělé herecké a pěvecké výkony. I když se budete smát, až vás bude bránice bolet, stejně objevíte momenty, kdy vám naskočí husí kůže – ústřední hit I am from Austria, zpívaný hlavní herečkou, která si na alpském vrcholku opět uvědomuje, kde je doma a kam její srdce patří, je toho důkazem. Tak nevím, jestli potlesk ve stoje, který po této písni následuje, není náhodou režijním úmyslem…

Foto: Produkce muzikálu I am from Austria

Máme tu zase koncept úspěšného hit-muzikálu. Už když jsem byla ve Vídni na díle podobného typu, Ich war noch niemals in New York, říkala jsem, že v případě těchto produkcí je jednoduchost tím nejlepším řešením. A nemýlila jsem se. Jednoduchý příběh a vtíravé melodie se osvědčily i teď. Autoři libreta přesně věděli, co bude fungovat – přičemž dodávám, že obsazení Lukase Permana do hlavní role určitě není tím hlavním důvodem, proč se I am from Austria den co den hraje před vyprodaným hledištěm – ačkoliv jistý vliv to jistojistě má. Děj muzikálu vypráví o hollywoodské herečce Emmě Carter, která je – jak jinak – původem Rakušanka a vlastním jménem Adele Waldvogel. Tato Hollywood-Star přijede do hlavního města při příležitosti slavného plesu ve vídeňské Opeře. Zpočátku bere svůj pobyt jako nutné zlo, až do doby, kdy se seznámí s atraktivním synem majitelů hotelu Edler, Josim. Liebesgeschichte jak z manuálu. Nejdřív sebou opovrhují, pak se sblíží, nechají se lstí od sebe oddělit, aby se k sobě na konci znovu mohli vrátit. Emma, tedy v tento moment už spíš Adele, objeví svůj ztracený domov a zjistí, že „i am from Austria.“ Ano, je to klišé, ale popravdě, šli byste na tento muzikál s nějakým jiným očekáváním? Asi těžko. A přesto všechno budete hotelu fandit, aby získal tu vytouženou pátou hvězdičku, budete si přát, aby Emma pochopila, že v Rakousku je prostě nejlíp a budete se smát každé scéně s velice pohotovou a fantazie plnou recepční Elfie, která všechno ví, všechno zná, tančila se Straussem, zpívala s Boccelim a možná je i blízkou příbuznou královny Viktorie. V jejím světě je zkrátka možné všechno. A v hotelu Edler vlastně taky.

Co je na I am from Austria opravdu jedinečné a zapamatovatelné je to, že se celé hraje v rakouském dialektu. Obsazení bylo vybíráno velice pečlivě, tentokrát hrál rakouský původ velkou roli. Jedinou výjimkou je role argentinského fotbalisty Pabla Garcíi, který přízvuk může, nebo spíš musí, mít. A i pokud německy neumíte ani slovo, opravdu se nemusíte bát, že se nebudete chytat. Právě naopak. S anglickými titulky před sebou budete rozumět mnohem víc, než když se všude svou znalostí němčiny budete chvástat – vlastní zkušenost tuto skutečnost potvrdila.

Během takřka tří hodin zazní přes dvacet Fendrichových hitů. Dočkáme se pestré směsice od rychlejších pecek Macho Macho (s fobalovou choreografií), Es lebe der Sport (výborná scéna ve fitness centru, choreografie se z velké části odehrává na běžících pásech), Nix ist fix, přes trošku latinskoamerických rytmů v písních Strada del Sole nebo Tango Korrupti až po romantické utahané písně jako Weus’d a Herz hast wia a Bergwerk, včetně již zmiňovaného ústředního hitu I am from Austria. Stejně jako pestrá je hudba, jsou pestré i kostýmy. Roztančené hitovky doplňují flitry, spousta barev, občas až na hranici vkusu. Ale v tomhle případě je to potřeba, nemám pocit, že by něco bylo zbytečně přehnané.

Foto: Produkce muzikálu I am from Austria

Musíte totiž celou dobu myslet na to, že když jdete na I am from Austria, jdete se odreagovat. Čeká vás tři hodiny smíchu a dobré zábavy. Čekají vás taneční čísla, vtípky, vrtulník i zpívající dortíky (ano, nelžu). Možná vám spousta věcí bude připadat hloupých, ale k příběhu prostě patří, všechno tam má své místo. Druhá půlka se může zdát trošku zdlouhavější, protože zatímco první je nabitá rychlými peckami, ta druhá stojí spíš na pomalejších romantičtějších písních, ve kterých si všichni hlavní hrdinové stýskají, vzpomínají, touží po sobě nebo si vyznávají lásku. První část má rozhodně větší spád.

Scéna Stephana Prattese, kterou tvoří obrovský třípatrový dort nás přenese do vídeňského luxusního hotelu Edler, tam se také odehrává většina částí příběhu – na recepci, v hotelové posilovně, v pokoji, kuchyni nebo chladicím boxu s dorty, kde Josi s Emmou zůstanou nedopatřením zavření. Moment, kdy pak všechny dortíky synchronně otevírají pusu, nebo patra, nebo jak se vlastně dá nazvat dortový otvor, patří k těm nejvtipnějším a nejmilejším. I když trošku připomínají masožravou Audrey z Little Shop of Horrors. Ještě dlouho po odchodu z divadla na ni budete vzpomínat – tedy na ně, na ty dortíky. Celou dobu ale za zdmi hotelu nezůstaneme, jsme v Rakousku, podíváme se tedy i do ulic Vídně, proletíme se vrtulníkem a dostaneme se na horskou chatu i alpský vrcholek, kde nás bude čekat nejen romantické vyznání lásky k vlasti, ale i všemu přihlížející kamzík, který poslouží jako zvíře i jako opěrka. Ale buďme upřímní, bez kamzíka by to v Rakousku nešlo. Nakonec se zvládneme přenést do vídeňské Opery na tradiční ples a potkáme spoustu prominentních hostů (Sigmund Freud, Udo Jürgens, Wolfgang Amadeus Mozart i Conchita Wurst), vytvořených na plaketách – vtip, který (taky) výborně funguje.

Jak už jsem zmínila, při výběru obsazení bylo dbáno na rakouský původ. Takže ačkoliv je v zahraničí standardem, že v produkcích hraje spousta cizinců, případ I am from Austria to není. Jedinou výjimku tvoří Fabio Diso, Němec, s italsko-španělskými kořeny, který se naprosto suverénně zhostil role argentinského fotbalisty Pabla Garcíy, jež má Emmu Carter doprovodit na ples ve Vídeňské opeře a dle pokynů manažera tam také oznámit jejich zasnoubení – promo je zkrátka promo. Když jsem psala recenzi na Evitu, říkala jsem, že se tenhle člověk ještě objeví – a už je to tady. Role je to velice vtipná, svěží, milá, jen škoda, že nemá tolik prostoru, aby mohl ukázat všechno, co v něm je. Ve svých výstupech předvádí i skvělou kondičku, bohužel pěvecky tolik prostoru nedostává. A do toho skoro půlku představení, kdy nemá svoje scény stráví jako jeden člen company… O co víc ubrali Pablovi Garcíovi, o to víc přidali skvělé Elfie Schratt v podání Dolores Schmiedinger. Ve svých výstupech je neskutečně vtipná a spontánní, je to taková šílená stařenka, co se v hotelu Edler snad narodila a bez které by celý tento podnik ztratil své srdce. Milují ji všichni. Ovšem do doby, než začne zpívat. Nepochopila jsem, že herečka, která je opravdu činoherní herečkou, dostane velký sólový výstup, zatímco na někom jiném se muselo ušetřit. Ano, pokud celé představení bereme s nadsázkou a jako parodii, budiž, ale přece jsme jednou na muzikálu, a od muzikálu se očekává, že účinkující budou umět zpívat. Jejím výstupům se sice všichni smějí, její pěvecké pokusy jsou ale opravdu trestem. Pro všechny. V roli usedlých majitelů hotelu se představili v Rakousku populární televizní moderátorka Elisabeth Engstler a Andreas Steppan, oba byli vybráni výborně, charismatický pár, vyznávající staré a klasické hodnoty, který v sobě znovu nachází lásku a oživuje ochladlé city. Jejich syna Josiho hraje Lukas Perman, kterého tak po delší době můžeme vidět v nějaké větší produkci. A je to jedině dobře, Josi Edler je role ušitá Lukasovi na tělo! Charismatický mladý muž s moderními názory, ve kterých se neshodne se svými konzervativními rodiči, pohybově i pěvecky vynikající, splňuje tak svůj standard. Má spoustu prostoru, téměř nesleze z jeviště, a právě jeho osoba je ta, která na toto představení naláká i letité muzikálové fanoušky, kteří by jinak Raimund Theater tuhle sezónu asi míjeli. Od prvního momentu, kdy se setká s Emmou Carter, je jasné, že se do něj musí zamilovat. A zamiluje se do něj minimálně další polovina ženské části publika. Jeho partnerku naprosto fenomenálně ztvárňuje Iréna Flury, naposledy ji bylo možné vidět jako Mariu ve West Side Story na Open Air v Magdeburgu. Naprosto přirozená, se skvělým vyzařováním, bravurně zvládá přechod od namyšlené holywoodské hvězdy po obyčejnou rakouskou holku, která jen chce cítit, že je doma. Její pěvecké výstupy právem patří k vrcholům představení. Tohle se VBW zase jednou povedlo. Za zmínku stojí ještě i Emmin intrikánský manažer Richard (Martin Bermosser) – slizký a úlisný člověk, kterému jsou peníze a moc cennější než všechno ostatní.

Foto: Produkce muzikálu I am from Austria

I am from Austria je skvělou směsicí rakouské nátury a hollywoodského pozlátka, setkáte se tu s tradicemi i světem prominentů. Celé to opravdu působí jako jedna velká a povedená reklama na Rakousko. Nedivila bych se, kdyby jim cestovní kanceláře platily za propagaci. Pro velký úspěch bylo uvádění muzikálu prodlouženo i do nadcházející sezóny. Tudíž pokud chcete vidět nenáročný kus s výborným vtipem a skvělým situačním humorem, ohromujícími výkony a navozující dobrou náladu, bude pro vás I am from Austria to pravé.