A je to po roce zase tady – divadelní (a školní) prázdniny! Dvouměsíční doba, kdy se z divadelních jevišť a kaváren přesuneme do kaváren někam k vodě a v úžasu budeme zírat, co některé, pro nás divné, spoluobčany baví: Ráchat se vodě, mlátit jakýmisi pálkami do čehosi šišatého, přeplavávat z jednoho břehu na druhý a ještě u toho všeho vřískat. Možná, překročí-li teploty pětatřicítku, do té již mírně močí a potem zapáchající tekutiny nakonec také alespoň nakrátko vstoupíme, zvoláme BRRR a půjdeme ten zážitek spláchnout další sklenkou vychlazeného Martini, neb jsme zodpovědní ke svému zdraví a víme, že desinfikovat organismus je nutné za každých okolností… A budeme se těšit, až to v září zase naplno vypukne. Ovšem v době tržní je záhodno vydělávat i v létě a tudíž se řada produkcí, chválabohu, rozhodla o nějakou tu korunu pumpnout i umění lačného turistu, ať již tuzemského či zahraničního. Ač v tomto ohledu stále pokulháváme za slavným West Endem, kde se, jak známo, hraje i v létě, můžeme se během prázdnit těšit na celou řadu divadelních festivalů a dalších představení, letos dokonce v několika případech i muzikálových.

Deset měsíců divadelní sezony 2009/10 je za námi. České profesionální scény a soubory nabídly divákům celkem 43 nových inscenací nejrůznějších muzikálů, operet, hudebních komedií a muzikálků. V některých divadlech už v těchto parných dnech začaly zkoušky připravovaných podzimních titulů. Náš magazín vám přinesl od 1. září 2009 do 30. června 2010 přesně 268 nových článků, 890 fotografií a několik videí a dalších materiálů. Neobešli bychom se bez spolupráce s naprostou většinou českých i slovenských divadel, jejichž uměleckým i obchodním pracovníkům srdečně děkujeme za vstřícnost. Práce se samozřejmě během léta nezastaví ani v naší redakci. Už na nadcházející dny pro vás připravujeme celou řadu zajímavých materiálů, například článek o letních produkcích a festivalech, rozhovor s vítězi castingové show Cesta ke slávě Janem Křížem a Martinou Bártovou, dlužíme vám několik recenzí nových hudebních nosičů a tradičně se budeme více věnovat i zahraniční scéně a muzikálové a operetní historii. Zevrubně vás budeme také informovat o letošním Kulatém stole o operetě, který proběhl před nedávnem v Brně a jehož jsme se aktivně účastnili. Sledujte tedy i během léta náš internetový magazín, kde se bude dít stále něco zajímavého, byť samozřejmě ve specifickém prázdninovém režimu.

V divadle jsem již zažil mnohé – střídání sólistů kvůli indispozici během představení, zrušenou reprízu kvůli nehodě na dálnici, kolaps diváka i dirigenta, vyklizení divadelní budovy po hrozbě bombou a dokonce si pamatuji, když poměrně čerstvě zrekonstruované plzeňské Velké divadlo v roce 1988 zachvátil požár… Přesto divadelní prostor považuji za poměrně bezpečné místo, ve kterém alespoň fyzická ujma hrozí divákovi jen výjimečně. Přejeme vám, našim věrným čtenářům, krásné a slunečné letní dny. Opatrujte se, abychom se i po prázdninách sešli v plném počtu a hlavně nezapomínejte, že i během následujících šedesáti dnů u nás nápis „CLOSED“ neplatí a budeme vám přinášet nejednu zajímavost ze světa hudebního divadla!

Foto: Autor článku a archiv redakce