kso-pevecka_soutez

Laureáti Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka vystoupí ve Velkém divadle na mimořádném koncertě

Od pátku 4. listopadu a celý příští týden se do Karlových Varů sjedou mladí pěvci z celého světa, aby zde změřili svůj um při 51. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka.  Mezinárodní pěvecká soutěž tradičně přivádí na západ Čech nadějné mladé zpěváky z celého světa, kteří soutěží v několika věkových kategoriích a v oborech OPERA a PÍSEŇ. Jejich výkony posuzuje jedenáctičlenná mezinárodní odborná porota v čele se světově proslulým tenoristou Peterem Dvorským. Letos se přihlásilo rekordních 110 účastníků z Evropy, Asie i Ameriky. Mimořádnou příležitost tentokrát mají plzeňští milovníci opery, kteří uslyší laureáty během koncertu ve Velkém divadle v Plzni.

Pěvecké klání vyvrcholí ve čtvrtek finálovým kolem a v pátek 11.11. slavnostním závěrečným galakoncertem vítězů a laureátů soutěže v Karlovarském městském divadle. A vůbec poprvé v historii soutěže bude tento koncert uveden nejen v místě konání soutěže. Pěvci, kteří uspějí, vystoupí na repríze tohoto koncertu ve Velkém divadle v Plzni hned následující den, v sobotu 12.listopadu od 19 hodin. Hrát bude stejně jako v Karlových Varech Karlovarský symfonický orchestr pod taktovkou zkušeného dirigenta Františka Drse. Mladé pěvce pozve na scénu ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Martin Otava. Slovem a vzpomínkami doprovodí koncert Peter Dvorský. „Možnost zazpívat si na operní scéně mají soutěžící při finálovém kole kategorií JUNIOR a OPERA a při závěrečném koncertě v Karlových Varech. Ale jít si ověřit, už nikoliv pod soutěžním tlakem, ale po soutěži, své schopnosti a hlasové dispozice na profesionální operní scénu, je pro ně neocenitelná zkušenost a velký dar. Ve Velkém divadle v Plzni se ocitnou v prostředí, kde se hraje opera a opereta trvale, které je prodchnuto velkým uměním. Účastníci soutěže jsou mladí lidé na počátku své kariéry. Takto získají další zkušenosti,“ říká ředitel soutěže a pořádajícího Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka Alois Ježek. A publikum západočeské metropole díky tomu může získat krásný hudební zážitek.

Soutěž láká každoročně mladé zpěváky z celého světa. Nejlepší z nich mohou totiž získat celou řadu cen, z nichž nejatraktivnější jsou ceny interpretační – tedy role v některém z českých operních domů včetně pražského Národního divadla, ale i první slovenské scény. Soutěž si pod vedením Aloise Ježka vydobyla za dobu své existence velké renomé a její význam stále stoupá. Jedním z jejích specifik je i povinnost soutěžících provést dílo Antonína Dvořáka a na závěrečném koncertě tradičně zaznívají nejen árie světové operní literatury, ale i árie z českých oper v podání našich či zahraničních laureátů.

Díky naší spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni máte příležitost vyhrát vstupenky na galakoncert laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, který se uskuteční 12. listopadu ve Velkém divadle! Stačí odpovědět na jednoduchou otázku, kolikátý ročník soutěže letos probíhá. Na Vaše odpovědi čekáme do 8. listopadu na emailové adrese info@musical-opereta.cz. Do předmětu uveďte heslo SOUTĚŽ a nezapomeňte na rychlý kontakt z důvodu předání vstupenek. Hodně štěstí při losování!

 

Ilustrační foto: Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka