Poslední muzikálovou premiérou letošní sezony se v Divadle na Orlí stane inscenace s nezvyklým názvem Pa-papapa-pa-pa a podtitulem Singspiel podle skutečné události. Premiérové uvedení hudební novinky autorů Martina Sládečka a Maria Buzziho se uskuteční v neděli 12. dubna v 19 hodin.

Muzikál Pa-papapa-pa-pa pojednává o příjezdu věhlasného vídeňského impresária Emanuela Schikanedera do Brna a o jeho první brněnské premiéře – brynské Flétně kouzedlné. „S tímto nápadem za mnou přišel režisér Lukáš Kopecký. Líbila se nám představa jednoho z největších divadelníků své doby, prožívajícího bombasticky barevný podzim života na malé provincii zvané Brno,“ poznamenal autor scénáře Martin Sládeček. Studenti 4. ročníku muzikálového herectví na Divadelní fakultě JAMU prostřednictvím pozapomenutého žánru hudebního divadla – singspielu tedy zpěvohry – přímo na jevišti zrekonstruují nikdy neexistující brněnskou verzi opery Kouzelná flétna. „Po vzoru Emanuela Schikanedera a většiny současných muzikálů přitom nekompromisně vzýváme génia nesmyslu,“ doplnil Sládeček.

Smyslem podtitulu je podle režiséra Kopeckého připravit diváka na to, aby neočekával muzikál. „Chtěl bych v inscenaci zdůraznit především humor Sládečkova textu. Podle mě je těžší inscenovat muzikál, proto děláme raději singspiel. Staré útvary hudebního divadla mají tu výhodu, že už jen málokdo ví, jak by měly vypadat,“ říká režisér o své zhruba devadesátiminutové inscenaci. Vedle Mozartovy hudby v inscenaci zazní původní hudba Mária Buzziho, který také otextoval řadu písní. A právě hudební stránka inscenace by měla být zajímavá. Podílí se na ní nejen orchestr ve složení trubka, trombon, klarinet, housle, violoncello,a le netradičně také orchestrion. V písních se bude zpívat o lásce, odvaze, velkorysosti, touze po penězích i moci, dluzích, ideálech i všední realitě.

Pa-papapa-pa-pa

Režie: Lukáš Kopecký
Hudební nastudování: Dada Klementová, Mario Buzzi, Pavel Šnajdr
Dramaturgie: Helena Michková
Scéna a kostýmy: Jitka Fleislebr
Produkce: Michaela Žůrková
Stepová choreografie: Kateřina Čadová
Hudební doprovod: členové Brno Contemporary Orchestra

Osoby a obsazení:

Schikaneder, Fóglfengr Papageno: Jiří Daniel
Eleonora Schikaneder, Královna noci / Papagena: Markéta Pešková
Franziska Günschl, princezna Pamina: Michaela Baladová
Nicolas Heurteur, princ Tamino: Daniel Rymeš
Antonio Arrigoni, Napoleon Bonaparte: Ondřej Bábor
První radní Katarína Mikulová
Druhý radní Kristýna Štarhová
Třetí radní Štěpán Kaminský / Jonáš Florián

Foto: Kuba Jíra

Informace o inscenaci laskavě poskytl Mgr. Luboš Mareček