Vítězka nejsledovanější kategorie Opera Gabrijela Ubavič si získala porotu i publikum

Rekordní účastí a výrazně vyšším zájmem o písňovou tvorbu se vyznačoval letošní 48. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže v Karlových Varech, která se konala minulý týden a vyvrcholila v pátek 22. listopadu závěrečným Galakoncertem laureátů a vítězů prestižního pěveckého klání. Před jedenáctičlennou odbornou porotou, jejíž předsedkyní byla Magdaléna Blahušiaková, změřila své síly téměř stovka přihlášených pěvců a pěvkyň ze sedmnácti zemí celého světa. Z České republiky přijelo do Karlových Varů osmatřicet pěvců a pěvkyň, další jsou z Belgie, Francie, Maďarska, Německa, Portugalska, Litvy, Polska, Slovenska, Ukrajiny i z Ruska. Ale i z Austrálie a Japonska. Soutěžilo se ve třech kategoriích. V kategorii Píseň, v kategorii Junior, která je určena pěveckým nadějím ve věku do 25 let. A v nejsledovanější kategorii Opera. Jednotlivé kategorie bylo možné také kombinovat, takže někteří soutěžící se zúčastnili současně kategorie Píseň i Junior a další kategorie Píseň a Opera.

Ceny udílela nejen porota, ale své sympatie mohli vyjádřit i posluchači. Čtvrteční finálová kola byla otevřena veřejnosti a publikum na nich hlasováním mohlo určit pěvce, který se jim nejvíce líbil. Tomu pak byla udělena Cena divácké poroty. Ta se stejně jako všechny ceny předávala na pátečním závěrečném Galakoncertě v Karlovarském městském divadle, kde vystoupili vítězové a laureáti soutěže za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru pod taktovkou renomovaného dirigenta Františka Drse.

Hodnocení publika se v letošním ročníku zcela shodlo s hodnocením odborné poroty. Vítězkou v kategorii Opera a držitelkou Ceny divácké poroty se stala srbská sopranistka Gabrijela Ubavič, která posluchače okouzlila brilantně zazpívanou náročnou árií Aminy z Belliniho opery Náměsíčná. Gabrijela Ubavič získala s 1. místem i další ceny. Cenu Národního divadla v Praze, která jí zaručuje nastudování operní role nebo hostování v představení na naší první scéně a dále je i držitelkou Ceny primátora města Karlovy Vary Ing. Petra Kulhánka. Nejlepší v kategorii Opera muži byl ruský basista Alexandr Bezrukov. Druhé místo obsadil Felix Rumpf z Německa, který se stal navíc vítězem kategorie Píseň. V kategorii Junior určené pro mladé pěvce do pětadvaceti let byla mezi ženami nejlepší sopranistka Eliška Gattringerová a mezi muži Mykhailo Malafii z Ukrajiny. Kromě hlavních cen udělila porota ještě celou řadu čestných uznání a interpretačních cen operních scén z České republiky včetně Národních divadel v Praze, Brně, Ostravě a Slovenského národního divadla v Bratislavě. Tyto ceny totiž zaručují pro oceněné pěvce získání role v daných divadlech v rozmezí příštích dvou sezón. Rozdělili si je mezi sebe druhý nejlepší v kategorii Junior muži Petr Nekoranec, Marta Reichelová, která v Opeře obsadila druhé místo i Ingrida Gápová, která byla třetí. Luboš Skala, třetí nejlepší muž v kategorii Opera či Michaela Kušteková, druhá v kategorii Junior ženy. Publikum ocenilo v kategorii Junior i litevskou zpěvačku Aiste Pilibavičiute z Litvy, která zaujala přednesem árie Markétky z Gounodova Fausta a Markétky, a od poroty získala čestné uznání.

Letošní ročník byl překvapivě silný svou účastí i počtem zahraničních zpěváků, vyznačoval se vysokou úrovní přihlášených pěvců. Do soutěže se hlásili nejen mladí lidé, kteří jsou na úplném začátku své kariéry, ale i zkušení pěvci, kteří mají na svém kontě již celou řadu rolí. Příkladem je právě Gabrijela Ubavič. V loňském roce obsadila v karlovarské soutěži v kategorii Opera druhé místo a získala i další dvě ceny, jedna z nich, Cena DJKT Plzeň, jí zaručila nastudování operní role v této či příští sezóně, takže se na ni může těšit nejen pražské, ale i plzeňské publikum. V Plzni ztvárnila ovšem již dříve Paminu v Kouzelné flétně, Adinu v Nápoji lásky a Gildu v Rigolettovi, za niž dokonce figurovala v nominacích na Cenu Thálie a jako host ji zpívá v Národním divadle v Bělehradě. Gabrijela Ubavič má zkušenosti i s operetou, zpívala koncertně mimo jiné Adélu ve Straussově Netopýrovi. Menší roli na profesionální scéně má za sebou i Eliška Gattringerová (Giannetta v Nápoji lásky v DJKT Plzeň). Do soutěže se vrátila i mezzosopranistka Petra Vondrová, nositelka několika ocenění v letech 2011 a 2012, které publikum DJKT tleskalo v Pucciniho Giannim Schicchi či jako Ciece v La Giocondě a letos získala Čestné uznání. Znovu do Karlových Varů přijela i Olga Jelínková, vítězka kategorie Opera před dvěma lety, která je letos laureátkou kategorie Píseň (vítězové se nemohou znovu účastnit kategorie, v níž vyhráli) a nyní například zpívá v Plzni sopránový part v Orffově Carmině Buraně a čeká ji role Olympie v Offenbachových Hoffmannových povídkách.

„Naše soutěž chce podpořit talentované pěvce a motivovat interpretačními cenami nastupující pěveckou generaci. A také dalšími cenami povzbudit ty, kteří jsou zatím zcela na začátku své dráhy, jejichž účast je třeba zatím jen příslibem pro budoucnost a soutěž je povzbuzením pro jejich další růst a vývoj. Zpěváci mohou získat kromě cenných zkušeností i nové podněty a kontakty s významnými osobnostmi hudebního a divadelního života z tuzemska i zahraničí,“ říká ředitel soutěže a pořádajícího Mezinárodní pěveckého centra Alois Ježek.

Foto: Archiv Mezinárodní pěvecké soutěže Karlovy Vary

1) Gabrijela Ubavič
2) Eliška Gattringerová a František Drs
3) Mykhailo Malafii