Státní opera Praha chystá pro milovníky operetního žánru a pro silvestrovské návštěvníky Prahy tradiční sérii představení operety Johanna Strausse Netopýr. Tentokrát se jedna z vůbec nejslavnějších operet bude hrát třikrát – 29. a 30.prosince od 19:00 a na Silvestra jako Netopýr Gala od dvaceti hodin.
Toto skutečně komediální dílo bez obvyklého operetního milostného patosu napsal Strauss jako již devětačtyřicetiletý skladatel na libreto Carla Haffnera a Richarda Genée, podle hry Meilhaca a Halévyho La Réveillon. Premiéru měl Netopýr ve Vídni v roce 1874 a kupodivu při premiéře propadl. Nadšeného přijetí se dočkal až následně v Berlíně. Johann Strauss jej napsal v rekordních šesti týdnech a jeho odpůrci jej obviňovali z vykradení hudební pozůstalosti bratra Josefa, rovněž vídeňského skladatele. V současnosti Netopýr patří celosvětově vůbec k nejhranějším operetám nejen díky geniální hudbě “krále valčíku”, ale také kvůli mistrně napsanému libretu, které nabízí vyváženou směs humorných situací, vídeňského šarmu a nepřekonatelné radosti ze zábavy. Přitom jsou některé pěvecké party tak náročné /Adéla, Eisenstein/, že je často interpretují operní pěvci, úloha Rosalindy bývá navíc doplněna obtížnou choreografií. Proto je Netopýr jednou z nemnoha operet, kterou uvádí i přední operní domy.
Představení Státní opery je nastudováno v německém originále, narozdíl od provedení, které má na repertoáru Hudební divadlo Karlín v češtině. Pro Pražany je tato série jednou z nemnoha příležitostí k setkání s klasickou operetou v kvalitním nastudování. Postarší inscenaci nastudoval režisér Martin Otava, za dirigentský pult se postaví Rudolf Krečmer. Nechme se překvapit, zda Státní opera zejména silvestrovskou férii doplní i o ukázky z jiných hudebních děl, které se s oblibou do plesové scény vkládají.

Osoby a obsazení:

Gabriel von Eisenstein: J. Ježek
Rosalinda, jeho žena: J. Svobodová
Frank, ředitel věznice: M. Řehoř
Kníže Orlofsky: S. Čmugrová, P. Vykopalová
Alfréd, tenor: T. Černý
Dr. Falke, notář: P. Klečka, O. Kříž
Dr. Blind, advokát: A. Hampel, J. Hruška
Adéla, komorná Rosalindy: D. Vaňkátová
Ida, její sestra: Š. Knížetová
Frosch, dozorce vězení: A. Nekovar

Foto: Archiv SOP