Operní soubor Slezského divadla v Opavě uvede v neděli 16. prosince premiéru klasické operety Johanna Strausse ml. NETOPÝR. V hlavní roli Gabriela Eisensteina se opavskému publiku představí vedle mladého zpěváka Dušana Růžičky pohostinsky i Jan Ježek, který v této roli exceloval na mnoha scénách již celkem zhruba 600 krát!

První uvedení nejslavnější operety krále valčíků se konalo 5. dubna v roce 1874 ve vídeňském Theater an der Wien. Úspěch Netopýra na nejvýznamnějších světových jevištích ale odstartovalo až uvedení v Berlíně ve stejném roce. Libreto k Netopýrovi napsali libretisté Carl Hafner a Richard Genée podle vaudevillu francouzských autorů /a rovněž známých libretistů/ Meilhaca a Halévyho „La réveillon.“ Právě libreto odlišuje Netopýra od naprosté většiny ostatních operet – neobsahuje totiž banální milostný příběh, ale pouze zábavnou frašku, odehrávající se nejprve v bytě pana Eisensteina, pak na výpravném plese u prince Orlovského a nakonec ve věznici žalářníka Franka. Když měl Netopýr premiéru, bylo skladateli již 49 let. Pro divadlo začal psát poměrně pozdě – Netopýr byla jeho teprve třetí opereta. Napsal ji ale dokonale vyzrálý muzikant – v té době již slavný a uznávaný skladatel valčíků, pochodů a písní. Libreto ho zaujalo do té míry, že hudbu složil za pouhých šest týdnů a během dalších dvou měsíců napsal instrumentaci. Přesto byl Netopýr po premiéře v Divadle na Vídeňce stažen po pouhých šestnácti reprízách. Obrat nastal po zmíněném uvedení v Berlíně, odkud se geniální dílo rozletělo po všech světových jevištích, na kterých zůstává dodnes. Uvádí jej kromě vysloveně operetních divadel i řada velkých světových operních domů včetně Státní opery Praha a okouzlil mnoho významných dirigentů – Gustava Mahlera, Richarda Strausse, Bruna Waltera i Herberta von Karajana. Vedle Lehárovy Veselé vdovy je Netopýr patrně nejhranější klasickou operetou všech dob, která si pro svůj svěží humor a geniální hudbu zaslouží pozornost i v současnosti.

V Opavě hudebně nelehké dílo nastudoval dirigent Petr Chromčák, k režijní spolupráci byl přizván Rudolf Tesáček, především televizní a činoherní režisér, který má však za sebou již několik operetních a muzikálových inscenací. Choreografii vytvořil Jiří Kyselák, autorem návrhu scény je výtvarník Jaroslav Milfajt, kostýmy navrhl Tomáš Kypta. Vedle renomovaných zpěváků diváci uvidí (a uslyší) také začínající umělce, kteří dostali na základě konkurzu příležitost uplatnit svůj talent.

Johann Strauss ml.: NETOPÝR

Libreto: C. Haffner a R. Genée
Překlad: Eva Bezděková
Zpěvní texty: Miroslav Homolka
Úprava: Jana Andělová – Pletichová

Dirigent: Petr Chromčák
Režie: Rudolf Tesáček
Choreografie: Jiří Kyselák
Sbormistr: Kremena Pešakova
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Tomáš Kypta

Osoby a obsazení:

Gabriel von Eisenstein: Jan Ježek / Dušan Růžička
Rosalinda, jeho žena: Katarína Jorda Kramolišová / Mariana Hochelová
Frank, ředitel věznice: Peter Soós / Martin Štolba
Alfréd, zpěvák: Josef Moravec / Juraj Nociar
Dr. Falke, přítel Eisensteinův: Zdeněk Kapl / Alexandr Vovk
Adéla, komorná: Tereza Kavecká / Věra Likérová
Kníže Orlofsky: Ilona Kaplová / Šárka Maršálová
Frosch, dozorce: Martin Táborský, Josef Novák – Wajda
Dr. Blind, advokát: Václav Morys / Jan Bednář
Ida: Jana Jaržembovská / Zdenka Mervová
Ivan: Rosen Georgiev / Velitchko Botzin

Premiéra 16. prosince ve Slezském divadle v Opavě

Foto: Slezské divadlo Opava