Vydavatelství RADIOSERVIS, sesterská společnost Českého rozhlasu, obohacuje náš trh povětšinou kvalitními nahrávkami rozhlasových her a divadelních inscenací, které vydává v několika edičních řadách. Jednou z nich je i opereta a muzikál – v ní dosud vyšly Hity české operety, Hity papá Offenbacha, Muzikály Zdeňka Petra a Ivo Fischera, Operetní árie a písně – Jára Pospíšil, Hity vídeňské operety, Hity z operet Oskara Nedbala a zejména pak kompletní nahrávka Mamzelle Nitouche. Radioservis také spolupracoval na vydání scénického oratoria Richarda Pachmana Mistr Jan Hus. Na již zmíněnou „Nitušku“ nyní vydavatelství navázalo další kompletní nahrávkou, kterou je tentokrát slavná opereta Johanna Strausse jr. NETOPÝR.

Libreto k Netopýrovi napsali libretisté Carl Hafner a Richard Genée podle vaudevillu francouzských autorů /a rovněž známých libretistů/ Meilhaca a Halévyho „La réveillon.“ Právě libreto odlišuje Netopýra od naprosté většiny ostatních operet – neobsahuje totiž banální milostný příběh, ale pouze zábavnou frašku, odehrávající se nejprve v bytě pana Eisensteina, pak na výpravném plese u prince Orlovského a nakonec ve věznici žalářníka Franka.
Když měl Netopýr premiéru, bylo skladateli již 49 let. Pro divadlo začal psát poměrně pozdě; Netopýr byla jeho teprve třetí opereta. Napsal ji ale dokonale vyzrálý muzikant – v té době již slavný a uznávaný skladatel valčíků, pochodů a písní. Libreto ho zaujalo do té míry, že hudbu složil za pouhých šest týdnů a během dalších dvou měsíců napsal instrumentaci. Přesto byl Netopýr, dnes snad nejslavnější Straussova opereta, po premiéře 5.dubna 1874 v Divadle na Vídeňce stažen po pouhých šestnácti reprízách. Obrat nastal po srpnovém uvedení v Berlíně, odkud se geniální dílo rozletělo po všech světových jevištích, na kterých zůstává dodnes. Uvádí jej kromě vysloveně operetních divadel i řada velkých světových operních domů včetně Státní opery Praha a okouzlil mnoho významných dirigentů – Gustava Mahlera, Richarda Strausse, Bruna Waltera i Herberta von Karajana. Vedle Lehárovy Veselé vdovy je Netopýr patrně nejhranější klasickou operetou všech dob, která si pro svůj svěží humor a geniální hudbu zaslouží pozornost i v 21.století.

Česká rozhlasová nahrávka z roku 1968 prošla digitalizací v roce 2008 a vychází ze zpracování významné operní publicistky Anny Hostomské. Ta počeštila některá jména postav /nejmarkantnější je to u Eisensteina, ze kterého se stal pan Malina/, zkrátila dialogy, přidala komentář, který čte Bohumil Bezouška a vyškrtla baletní scénu před závěrečným valčíkem druhého dějství. Tak nahrávka získala celkovou stopáž o délce 107 minut. V hlavních rolích vystupují jak tehdejší operetní herci pocházející většinou z karlínské scény, tak významní operní pěvci a činoherní úlohu vězeňského dozorce ztvárňuje populární komik Jaroslav Štercl.

Osoby a obsazení:
Gabriel Eisenstein /pan Malina/: Zdeněk Švehla
Rosalinda: Milada Šubrtová
Adéla, komorná: Stanislava Součková
Alfréd, zpěvák: Milan Karpíšek
Dr.Blind, advokát: Jindřich Janda
Dr.Falke: Miloš Zavřel
Frank, ředitel věznice: Jaroslav Horáček
Princ Orlovský: František Voborský
Ida: Eva Šenková
Frosch, dozorce: Jaroslav Štercl

Předpokládám, že kompletní nahrávka Netopýra na dvou CD udělá všem příznivcům klasické operety podobnou radost jako mně, neboť jsem její vydání Radioservisu po úspěchu s Mamzelle Nitouche sám navrhoval. Jedná se o první kompletní nahrávku této operety v češtině. Věřme, že společnost bude v této iniciativě dále pokračovat, protože v archivu Českého rozhlasu se nachází celá řada výborných operetních titulů /Veselá vdova, Žebravý student, Orfeus v podsvětí, Rozvedená paní, Krásná Helena, Velkovévodkyně z Gerolsteinu a mnoho dalších/.

VE SPOLUPRÁCI S RADIOSERVISEM PRO VÁS PŘIPRAVUJEME SOUTĚŽ O TUTO HORKOU NOVINKU – 2 CD OPERETY NETOPÝR.

Foto: Archivní snímek z inscenace Netopýra a motiv z přebalu CD