V Čechách se počty muzikálových repríz nepočítají na stovky ani tisíce, jako na Broadwayi a West Endu. Zejména v tzv. oblastních divadlech je půl stovka představení jednoho titulu velkým úspěchem. Hned dva muzikály v nejbližších dnech oslaví šedesát repríz – Monty Python’s Spamalot Divadla J.K.Tyla v Plzni a Jeptišky coby inscenace pražského Divadla Na Fidlovačce. Spamalot se v Plzni hraje s obrovským úspěchem v režii Romana Meluzína od své české premiéry v březnu 2010 s Jiřím Untermüllerem, Dashou, Janem Křížem, Romanem Říčařem a Janem Kaštovským v hlavních rolích. Stal se doslova kultovní incenací plzeňského muzikálového souboru, velký úspěch sklidil také v rámci prestižního festivalu Divadlo.

Po festivalovém představení jsme mimo jiné v našem magazínu napsali:
“Znavení kritici společně s notorickými konzumenty divadelních zážitků navštívili odpolední čtvrteční produkci kupodivu v hojném počtu. Už před představením nešetřili poznámkami, že tentokrát nečekají žádné „velké umění“, že vlastně nečekají nic. Že přišli jen ze zvědavosti. O to příjemnější bylo zjištění, že je smrtelně nakažlivý a mnohdy drsný humor Monty Pythonů nezaskočil. Naopak, bavili se od první opony znamenitě a smáli se často až hurónsky. A parta krále Artuše se opravdu snažila. Všechny fóry vycházely skvěle, od premiéry si na specifický humor zvykají nejen diváci, ale i samotní herci… Svojí životaschopnost dílo znovu prokázalo nejen zásluhou skvělých herců Jiřího Untermüllera, Romana Říčaře, Jana Kříže, Zbigniewa Kaliny, Jana Kaštovského nebo zpěvačky Dashy, ale také režiséra Romana Meluzína, choreografa Pavla Strouhala a dirigenta Pavla Kantoříka. Závěrečné „bravo“ všem poprávu náleželo!”

V duchu svého humoru oslavil plzeňský Spamalot šedesátku již při 58. repríze 11. května, a to aby se slavilo, jak se sluší, neboť jubilejní šedesáté připadne na 20. červen dopoledne (školní představení). Šéf souboru muzikálu a operety Roman Meluzín, který je zároveň režisérem inscenace, udělil také Cenu pro nejvěrnějšího diváka muzikálu Spamalot.

Slavit se bude také v Divadle Na Fidlovačce. 60. představení muzikálu Jeptišky zde proběhne 31. května od 19:30 se Zorou Jandovou v hlavní roli Matky představené.

Chcete vědět, co všechno se může stát, když si řádové sestry uvaří k smrti dobrou polévku? Malých sester z Hobokenu bývalo sedmdesát a jedna jeptiška. Sestra Julie byla však vždycky tak trochu podivná kuchařka. A tak není divu, že se dvaapadesát jejích sestřiček odebralo na onen svět. Tedy vlastně prozatím jen do mrazáku, neboť klášterní kasa je po nákupech Matky představené jaksi prázdná. Co dělat? Čekat na zázrak, nebo uspořádat dobročinné představení v pronajatém divadle? Muzikál Jeptišky je totiž něco jako apo-katoli-ptický muzikál, u kterého se chvílemi možná budete až modlit smíchy. Autor, Dan Goggin, se původně domníval, že napsal muzikálovou komedii, která pobaví přátele a pár platících diváků navíc. Jeptišky však zůstaly na programu divadla Cherry Lane v New Yorku neuvěřitelných 10 let, dosáhly 3672 repríz a staly se druhým nejhranějším offbroadwayským muzikálem v historii.

V režii Lumíra Olšovského se vedle Zory Jandové objeví Ludmila Molínová, Sandra Pogodová, Martina Randova a Barbora Mošnová.

Ilustrační foto: Pavel Křivánek (DJKT Plzeň) a Divadlo Na Fidlovačce