V úterý 14. září začíná divadelníkům a jejich divákům další divadelní svátek. V Plzni totiž propukne už 18. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo, který včetně tradičního Epilogu potrvá až do 23. září.
„Letos jsme se při výběru účastníků zaměřili jednak na renomované národní scény, a na straně druhé, podobně jako loni, na mladé a ambiciózní evropské tvůrce,“ říká ředitel festivalu Jan Burian. Zároveň dodává, že vítá, že ve festivalové nabídce stále vítězí kvalita nad kvantitou.

K největším letošním lákadlům bude bezesporu patřit Nové rižské divadlo s mezinárodně uznávanou inscenací Sound of Silence režiséra Alvise Hermanise, po delší době se do Plzně vrací i Slovenské národní divadlo z Bratislavy, tentokrát s cenami ověnčenou Annou Kareninovou Romana Poláka, ve které se herci pohybují na kolečkových bruslích. Snovou inscenaci Loď pro panenky přiveze Srbské národní divadlo z Nového Sadu, Teatr Polski z Bydhoště se naopak bude prezentovat kontroverzním nastudováním Čechovova Platonova. Z domácích scén navštíví Plzeň celá řada pražských i mimopražských divadel. Zúčastní se například Dejvické divadlo, Národní divadlo Praha, Divadlo na Fidlovačce, brněnská Reduta, Divadlo Husa na provázku či Divadlo Petra Bezruče z Ostravy. Dobrou zvyklostí je doprovodný Off program, který se bude odehrávat v bývalé budově nádraží na Jižním předměstí (Moving Station), v objektu bývalého pivovaru Světovar, kde má v budoucnu vzniknout nové multikulturní centrum a v ulicích Plzně pod širým nebem. Epilog festivalu pak nabídne další oblíbené inscenace několika pražských scén.

„Tentokrát jsme nejvíce hrdí na Nové rižské divadlo z Lotyšska, o jehož účast jsme usilovali několik let“, říká dramaturgyně Kamila Černá. „Představení beze slov nazvané příznačně Sound of Silence už navštívilo řadu prestižních scén a sklízí úspěchy v celé Evropě. Je inspirováno koncertem Simona a Garfunkela v Rize roku 1968, který se nikdy nekonal. Jde o volné pokračování Dlouhého života, tedy inscenace, která v Plzni byla v vidění před léty. Hermanis s nostalgickým humorem popisuje pocity, touhy a ideály lidí z východní Evropy v 60. letech.

Během prestižního festivalu, který se dominantně zaměřuje na činohru a alternativní žánry, zazní i dva tituly hudebního divadla. Součástí hlavního programu bude pozoruhodná inscenace muzikálu Monty Python’s Spamalot v režii Romana Meluzína, který letos na jaře uvedl soubor muzikálu a operety DJKT Plzeň v české premiéře s Jiřím Untermüllerem, Dashou, Janem Křížem, Romanem Říčařem a Janem Kaštovským v hlavních rolích. Pod titulkem „Spamalot rozesměje nejen příznivce komediální skupiny Monty Python“ jsme v premiérové recenzi mimo jiné uvedli:
„Režijní koncepce Romana Meluzína patří k vrcholům jeho desetiletého inscenačního úsilí v plzeňském souboru muzikálu a operety. Nutno dodat, že mnohé z jeho nejúspěšnějších prací jsou spojeny se jménem choreografa Pavla Strouhala a také Spamalot je náležitě barvitým a rozpohybovaným hudebním divadlem, kde do sebe vše zapadá jako v nejpřesnějším soukolí. Sólisté i company zpívají a tančí jako o život, kapela šlape, jeden gag střídá druhý. Muzikál srší ironií, jeho humor je nakažlivý, avšak tenká hranice mezi zábavou a trapností není ani jedinkrát překročena.“

Součástí festivalového Epilogu pak bude inscenace Saturnina v režii Ondřeje Havelky z tvůrčí dílny Městských divadel pražských.
„Jirotkův nostalgický obrázek první republiky i jeho humor je blízký mému srdci, podobně jako tehdy hraný swing a jazz, kterému jsem už jako student nadobro propadl,“ říká režisér Ondřej Havelka. I tentokrát tvoří úspěšný tvůrčí tandem s Martinem Vačkářem – spolupracovali už na divadelním přepisu komedie Muži v offsidu Karla Poláčka a upravili i zmíněného Saturnina. Celé představení doprovází Havelkův orchestr Melody Makers. V hlavních rolích uvidíme Vasila Fridricha (Leopold Jánský), Jiřího Hánu (Saturnin), Jitku Smutnou (teta Kateřina), Jana Medunu (Milouš), Zuzanu Norisovou nebo Lucii Pernetovou (Barbora) a Lubomíra Lipského v alternaci s Oldřichem Vlachem (Dědeček).

Foto:
1, 2, 3) Pavel Křivánek, DJKT Plzeň, muzikál Spamalot
4) Divadlo ABC, hudební komedie Saturnin

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň

Kompletní program festivalu naleznete na www.festivaldivadlo. cz