Každý rok jeden muzikál – to je krédo činoherního souboru Slováckého divadla v Uherském Hradišti. A skutečně jim jejich záměr vychází, muzikálové tituly se těší mezi diváky velké oblibě, ať už to byl cenami ověnčený hit Donaha! nebo loňský autorský objev na motivy filmu Adéla ještě nevečeřela. Letos chystá umělecký soubor z Uherského Hradiště další údajnou bombu – muzikál Carmen. Nejde ovšem samozřejmě o velkovýpravnou verzi Franka Wildhorna, kterou produkuje karlínské divadlo, ani o broadwayskou adaptaci Carmen Jones, ale o další z počinů Ondřeje Brouska. Ten napsal muzikál Carmen před šesti lety pro pražskou Fidlovačku, kde se úspěšně hrál s Yvettou Blanarovičovou v titulní roli.

Milostná novela Carmen, kterou napsal francouzský prozaik Prosper Mérimée už v 19. století, inspirovala G. Bizeta k vytvoření stejnojmenné opery. Na prahu 21. století se k této atraktivní látce vrátil Juraj Deák a společně s mladou dramaturgyní Klárou Špičkovou vytvořili libreto, písňové texty napsal Pavel Cmíral. Hudbu zkomponoval Ondřej Brousek, který kromě hereckých schopností prokázal už dříve také výrazný hudební talent – jako klavírista i jako autor nápadité scénické hudby. Do muzikálového světa vstoupil tehdy jako komponista vůbec poprvé. Dnes má již na kontě kromě Carmen i muzikály Ginger a Fred, Kniha džungle a Adéla ještě nevečeřela.

Dramaturgyně Hana Hložková k chystanému titulu říká:
„Muzikálové pojetí dramatického příběhu o osudové vášni a zároveň věčné touze po lásce, staví proti sobě dva neslučitelné světy – divoký a nevázaný život cikánské komunity, živící se převážně pašeráctvím, a na zásadách lpící obyvatele města a vojenského tábora. Je-li ve hře vášnivý vztah dvou lidí, ukáží se odlišné hodnoty a životní styl jako zdroj neřešitelných problémů,“ dodává dramaturgyně s tím, že cikánka Carmen a důstojník José se přesto pokusí překročit hranici svých světů, jejich láska však není dost silná na to, aby se v nich prosadila, proto vyústí v tragédii.

„Muzikál Carmen mohli doposud vidět pouze diváci pražského Divadla Na Fidlovačce a jelikož jsme přesvědčeni o tom, že je tak dobrý, že by jej mělo znát i naše publikum, nasadili jsme jej na náš repertoár,“ říká herec a mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník s tím, že Carmen bude po několika letech vážným a dojemným muzikálem, ale že i takové chtějí diváci vidět. „Mí kolegové tak budou moci ukázat, že zvládnou všechny muzikálové polohy,“ uzavírá Josef Kubáník.
Režie Carmen se v Uherském Hradišti ujme hostující Hana Mikolášková, které bude sekundovat zkušený choreograf David Strnad. V titulní roli se divákům představí Pavlína Vašková, Josého bude hrát Jan Horák.
Premiéra je naplánována už na 18.dubna letošního roku.

Ilustrační foto: Milan Zámečník – Adéla ještě nevečeřela a Petr Našic – muzikál Carmen v Divadle na Fidlovačce v coce 2003