Muzikál Carmen Ondřeje Brouska, Pavla Cmírala, Kláry Špičkové a Juraje Deáka už má za sebou úspěšnou premiéru ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Režisérka Hana Mikolášková přizval ke spolupráci choreografa Davida Strnada a dvě výtvarnice: Scénografku Evu Jiřikovskou a kostýmní návrhářku Zuzanu Přidalovou. V měsíci lásky diváky čeká hned šest představení novinkového muzikálu plného vášně – 2., 14., 17., 23., 28. a 30. května. Carmen vzbuzuje nejen zájem publika, ale i médií – už na veřejné generální zkoušce natáčel štáb České televize a zařadil tuto reportáž do pořadu Události v regionech.

S nápadem inscenovat Carmen přišla sama režisérka Hana Mikolášková:
„Velmi jsem si přála nastudovat nějaký muzikál se souborem Slováckého divadla. Také jsem pracovala s Ondrou Brouskem jako režisérka s hercem a chtěla jsem se s ním setkat u nějakého projektu i jako se skladatelem. V neposlední řadě mě vždycky velmi mrzí, že díla ušitá na míru konkrétnímu souboru zpravidla zmizí z divadelního světa v den své derniéry na mateřské scéně. Nejinak tomu bylo i s Carmen, která vznikla pro soubor Divadla Na Fidlovačce, kde jsem ji měla možnost vidět. Myslím si, že na téma Carmen je možné pohlížet z mnoha úhlů, a proto mě lákala výzva přešít originální verzi na míru souboru Slováckého divadla, a tím jí dát možnost znovu ožít na jevištích,” vysvětluje režisérka a dodává: “Jsem přesvědčená, že autorské zpracování Carmen pány Brouskem a Cmíralem je nejen nové či odvážné, ale že opravdu obohacuje již existující představu o Carmen. Jejich síla spočívá v baladičnosti, v poetičnosti, v umění zastavit okamžik či propojit realitu se snem, což dodává vášnivému a pudovému tématu místy až surreálnou symboliku.”

Titulní roli v Uherském Hradišti ztvárňuje mladá a talentovaná herečka Pavlína Vašková. Přestože divadlo hraje teprve dva roky, je Carmen už jejím třetím muzikálem po Songu pro dva a Adéle. Zatímco ve veleúspěšné Adéle hraje menší role Biancy a Hrdé kočky, režisérka Mikolášková jí nabídla velkou příležitost v podobě vášnivé cikánky Carmen.
„Samozřejmě se mi chce říct, že role Carmen je z mých muzikálových zkušeností nejtěžší. Jsem ze zkoušení celá omlácená, unavená, nešťastná i šťastná. Moc si v představení neodpočinu, role je náročná na všechny tři složky muzikálového umění – tanec, prózu i zpěv, které jsou tu zastoupeny v rovnováze. Ale ať už je Carmen obtížná jakkoli, jedno je jisté – cítím se s ní dobře. Stala se mou vysněnou rolí a ráda bych ji interpretovala tak, jak jsem si Carmen vždycky představovala – jako ženu temperamentní, hrdou, citlivou a tvrdohlavou,” uvedla hlavní protagonistka muzikálu.

Osoby a obsazení:
Carmen: Pavlína Vašková
José Lizarrabengo: Jan Horák
Micaela, Josého nevěsta: Andrea Nakládalová
Antonio Monteco, Josého přítel: Jiří Hejcman
Dancaire, manžel Carmen: Tomáš Šulaj
Angela: Tereza Novotná-Mikšíková
Benito, bratr Carmen: David Vaculík
Dorota, „mamá“ všech Cikánů: Anna Slezáková-Miková
Gaňo, manžel Doroty: Petr Čagánek
Francesca: Monika Horká
Matka Josého: Jaroslava Tihelková
Major, otec Micaely: Pavel Hromádka
Kapitán García: Martin Vrtáček
Marco, vojín: Kamil Pulec
Federico, vojín: Pavel Majkus
Opilec 1; Pašerák 1: Kamil Pulec
Opilec 2; Pašerák 2: Pavel Majkus
Smrt: Jitka Josková

Článek byl napsán s využitím materiálů tiskového mluvčího SD Uherské Hradiště Josefa Kubáníka.

Foto: Jan Karásek, SD UH