Spojené scény vídeňské (Vereinigte Bühnen Wien), které obhospodařují muzikálová divadla Raimund Theater a Ronacher, nedávno na tiskové konferenci upřesnily své plány na divadelní sezonu 2015/16. Repertoár potěší příznivce prověřených “super titulů”, přinese ale také dvě autorské novinky. V současnosti Ronacher uvádí Mary Poppins a Raimund Theater Mamma Mia.

Jako první se už 5. září tohoto roku vrátí do Vídně oblíbený “rocker” Mozart!, jehož známe i z Hudební scény Městského divadla v Brně. Nová inscenace muzikálu nejúspěšnějšího německy mluvícího libretisty Michaela Kunzeho a hudebního skladatele Sylvestera Levaye bude uváděna seriálově v Raimund Theateru. Režírovat bude opět legendární Harry Kupfer, revidovanou scénu navrhne Hans Schavernoch. Největší novinkou bude nový milostný duet Mozarta a Constanze, který speciálně pro tuto inscenaci Kunze s Levayem píší.

Mozart! je třetím celovečerním dílem Michaela Kunzeho. Dosud se hrál v šesti zemích, v Rakousku, Německu, Japonsku, Švédsku, Maďarsku a v Čechách. Světová premiéra se uskutečnila 2. října 1999 v Theater an der Wien /známé operetní Divadlo Na Vídeňce/. Toto nastudování za necelé dva roky uvádění vidělo přes 420 tisíc diváků během 419 repríz. Značný úspěch mělo dílo i v Budapešti, Hamburku a několika japonských městech. Z mnohých provedení existuje komerční nahrávka. Příběh muzikálu se odehrává ve dvou rovinách – skutečný boj hudebního génia s průměrností a nástrahami tehdejší doby efektně střídá paralelní poloha, kdy skutečnou postavu provází a pronásleduje „malý Mozart – porcelánové dítě“, jakési zrcadlo celého příběhu.

Druhá scéna, Ronacher, uvede hned v říjnu 2015 další oblíbený hit, tentokrát Evitu Tima Rice a Andrewa Lloyda Webbera. I tento muzikál už se pochopitelně ve Vídni s velkým úspěchem hrál. Spojené scény vídeňské jsou hrdé, že novou inscenaci připraví hvězdný režisér a choreograf Vincent Paterson, který stojí za efektními choreografiemi filmové Evity s Madonnou v titulní roli.

Oba autoři Evitu napsali po obrovském úspěchu rockové opery Jesus Christ Superstar /mezi těmito dvěma díly ještě zkomponoval Lloyd Webber mj. hudbu k muzikálu By Jeeves/. Příběh líčí nelehký životní příběh Evy Duarte de Perón (7.5. 1919 – 26.7. 1952), druhé manželky argentinského diktátora Juana Peróna, jež si dokázala podmanit srdce lidí celé Argentiny. Evita je narozdíl od Ježíše více popová, tvrdší rockovou složku zde prezentuje jen postava vypravěče Che. Zároveň bylo toto dílo posledním společným Lloyd Webberovým a Riceovým triumfem, po něm se letití spolupracovníci a přátelé na dlouhá léta rozešli. Obrovskou popularitu muzikálu zajistilo i zmíněné filmové zpracování Alana Parkera z roku 1996 s Madonnou a Antoniem Banderasem v hlavních rolích.

Za projektem “nové národní hudební komedie” s názvem I AM FROM AUSTRIA stojí ikona rakouského popu Rainhard Jürgen Fendrich. Muzikál pojednávající o přátelství, rodině a lásce bude patřit k tzv. rodinným titulům. Na scénu Ronacheru vstoupí na jaře příštího roku.

Velkým příslibem je pak nový muzikál Schikaneder, který nepíše nikdo menší, než Stephen Lawrence Schwartz, držitel prestižních cen, jako jsou Grammy, Zlatý globus či Oscar. Na svém kontě má rovněž úspěšné muzikály Godspell (1971), Pippin (1972) a Wicked (2003). Hra je o mimořádném manželství mezi hercem, zpěvákem, producentem, spisovatelem a divadelním režisérem Emanuelem Schikanederem a jeho manželkou Eleanor. Děj samozřejmě dotváří vzestupy a pády muže, bez něhož by patrně nespatřila světlo světa jedna z nejznámějších Mozartových oper Kouzelná flétna.

Foto: Rolf Bock, Vítězslav Sladký a loga jednotlivých muzikálů