Mezi země, v nichž se diváci mohou dojímat nesmrtelným příběhem Victora Huga v muzikálovém hávu, se 1. prosince 2012 zařadilo také Slovensko. Ve spolupráci se společností Instroproduction uvádí Městské divadlo Brno muzikál Les Misérables (Bídníci) ve Velkém sále Istropolisu v Bratislavě, a to v původním brněnském obsazení, kulisách, v doprovodu velkého živého orchestru a v českém jazyce.

Slovenské obecenstvo se může prozatím těšit na dva bloky představení, od 1. do 5. prosince odehraje brněnské divadlo celkem šest představení, v lednu pak čtyři reprízy ve dnech 24. – 27. 1. Ceny vstupenek se pohybují v rozmezí od 25 do 35 €.
Hlavních rolí se v sobotní slavnostní bratislavské premiéře zhostil Petr Gazdík alias Jean Valjean, Lukáš Vlček jako jeho neúnavný pronásledovatel Javert, Hana Fialová v roli ubohé Fantiny a Jan Mazák a Jana Musilová v tragicky komických rolích manželů Thénardierových. V hledišti nechyběl ani režisér inscenace Stanislav Moša.

Muzikál Les Misérables (Bídníci) byl dosud uveden ve více než padesáti světových metropolích: od pařížské premiéry v Palais des Sports v roce 1980 (v režii Roberta Hosseina) přes přepracovanou a zlomovou podobu díla v Londýně v Barbican Arts Centre v roce 1985 (v režii Trevora Nunna a Johna Cairda) až na Broadway v roce 1987, kde byl nominován na dvanáct cen Tony. Následovaly Tokio, Budapešť, Reykjavik, Oslo, Melbourne, Vancouver, Vídeň, Madrid, Stockholm, Praha (1992), Singapur, Tallinn, Bělehrad a celá řada dalších měst. Jeho proslulost a oblibu u nejširších vrstev publika má v nejlepším smyslu na svědomí známý britský producent Cameron Mackintosh, který objevil jeho bohatou muzikalitu, emocionalitu i literární kvalitu a nechal je přeložit do angličtiny a znovu zinstrumentovat. Příběh o uprchlém galejníkovi Jeanu Valjeanovi, který vychází z Hugova slavného stejnojmenného románu (1862), našel adekvátní zpracování v jevištním ztvárnění, v němž se mistrně prolínají příběhy hlavního hrdiny, jeho neúnavného pronásledovatele, policejního komisaře Javerta, malé osiřelé Cosetty, která najde domov a posléze i lásku studenta Maria, zvrhle komické dvojice majitelů hospody Thénardiérových, kteří přežívají za všech režimů… To vše na pozadí bouřlivé doby, kdy v červenci 1830 v Paříži vyrostou barikády revoluce, jíž se mnozí hrdinové děje také účastní. Davové scény se střídají s intimními, láska s nenávistí a boj s nadějí v lepší svět.

Foto: jef Kratochvil