Po českých premiérách světových muzikálů Monty Python´s Spamalot a Prodavači snů přichází soubor muzikálu a operety Divadla J. K. Tyla v Plzni s dalším muzikálovým hitem, který bude na scéně Komorního divadla již tuto sobotu uveden opět v české premiéře. Jedná se o broadwayský titul Nine režijně nastudovavý šéfem zmíněného souboru Romanem Meluzínem a dirigenty Pavlem Kantoříkem a Jiřím Petrdlíkem. Ti na jeviště Komorního divadla přivádí nejen členy souboru v čelem s Bronislavem Kotišem v hlavní roli, ale i několik hvězd pražské muzikálové scény.

Nastudováním Nine na sebe bere plzeňský soubor soubor opět průkopnickou roli a navazuje v něm na linii tvořenou tituly jako Mechanický pomeranč, Caroussel, Gypsy či Evita. Zároveň se jedná o třetí spolupráci s producentem a překladatelem Adamem Novákem, který přímo pro plzeňský soubor už přeložil mimořádně úspěšný Spamalot a Prodavače snů. Na plzeňských prknech bude v roli režiséra Guida Continiho čelit více než dvacetihlavému ženskému živlu Bronislav Kotiš jako jediný mužský element v inscenaci, nepočítáme-li malého Guida, totiž devítiletou verzi hlavního hrdiny, a jeho kamarády.

K zajímavostem hodných vysvětlení jistě patří i samotný název muzikálu.
Filmu, který natočil v roce 1963, chtěl Federico Fellini dát původně název La bella confusione (Krásný zmatek). Záhadný titul 8 ½ , pod nímž pak snímek dobýval svět, pouze upřesňuje jeho pořadí ve Felliniho filmografii: jde o tvůrcův devátý film, přičemž jeden z předchozích byl pouze krátkometrážní (Pokušení doktora Antonia v povídkovém filmu Boccaccio ´70 ). Autobiografické hledisko svého filmu, pojednávajícího o slavném filmovém režisérovi v tvůrčí krizi (M. Mastroiani), Fellini koneckonců nikdy nepopíral… Filmový námět pak zpracoval pro divadlo v r. 1974 italský dramatik Mario Fratti a následně hru přepracoval do anglické verze. Pod názvem Six Passionate Women (Šest vášnivých žen) byla uvedena v r. 1978 a posloužila Arthuru L. Kopitovi (libreto) a M. Yestonovi (hudba a písně) jako předloha pro jevištní muzikál, v jehož názvu se číslovka opět proměnila – tentokrát na Nine (Devět). Yeston údajně posun vysvětloval tím, že když se k 8 ½ přidá hudba, je toho o půl čísla víc. Od premiéry v r. 1982 se odvinula řada 729 představení a na kontě úspěšné broadwayské produkce přistálo pět divadelních cen Tony, včetně té za nejlepší muzikál. Pod stejným názvem pak muzikál natočený Robem Marshallem dobývá znovu stříbrné plátno v roce 2009. V ústřední postavě čtyřicátníka v krizi potvrdil svou hereckou mnohotvárnost Daniel Day Lewis, v rolích osudových žen jako roj oběžnic září Marion Cotillardová, Penélope Cruzová, Nicole Kidmanová, Judi Denchová, Fergie, Kate Hudsonová a Sophia Lorenová.

Na plzeňských prknech bude v roli režiséra Guida Continiho čelit nebývalé ženské přesile herec Bronislav Kotiš. Dále se diváci mohou těšit na Stáňu Topinkovou Fořtovou, Ivanu Jirešovou nebo členku činoherního souboru Moniku Švábovou, pro níž je Nine první muzikálovým titulem. Poprvé si v Plzni zahrají Radka Pavlovčinová, Adéla Petřeková a Kateřina Nováková. Hudebně muzikál Nine nastudovali Pavel Kantořík a Jiří Petrdlík, scénu navrhl renomovaný scénograf Daniel Dvořák, kostýmy Dana Haklová Svobodová a jistě atraktivní choreografie vytvoří úspěšný tanečník a choreograf Pavel Strouhal.

Arthur Kopit, Maury Yeston: NINE

Podle Felliniho filmu 8 ½ z italštiny adaptoval Mario Fratti
Překlad a české texty: Adam Novák

Režie Roman Meluzín
Dirigenti: Pavel Kantořík, Jiří Petrdlík
Choreografie: Pavel Strouhal
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Dana Haklová Svobodová
Dramaturgie: Jiří Untermüller

Guido Contini: Bronislav Kotiš
Luisa Contini: Ivana Jirešová
Carla Albanese: Radka Pavlovčinová / Jana Tesařová
Claudia Nardi: Adéla Petřeková
Guidova matka: Monika Švábová
Liliane La Fleur: Stanislava Topinková Fořtová
Stephanie Necrophorus: Markéta Zehrerová
Panna Marie Od pramene: Hana Spinethová
Mamma Maddalena: Venuše Dvořáková
Sarraghina: Kateřina Nováková / Veronika Veselá
Malý Guido: Matouš Beránek / Kryštof Kohout
Guidovi spolužáci: Jan Arenštein, Patrik Hradecký, Ondřej Kudrna
Giulietta: Petra Vraspírová
Diana: Martina Závodná
Renata: Simona Lebedová
Maria: Kristýna Bečvářová
Francesca: Zdena Pijanová
Annabella: Jitka Cafourková
Olga von Sturm: Eva Marešová
Heidi von Sturm: Lucie Zvoníková
Ilsa von Hesse: Karolina Gudasová
Gretchen von Krupf: Kamila Kikinčuková / Ivana Korolová
Tanečnice: Aneta Antošová, Johana Hájková, Alexandra Malínská, Leona Siswartonová, Jana Sochůrková

Premiéra 1. prosince 2012 v DJKT Plzeň na scéně Komorního divadla

Foto: Pavel Křivánek