Foto: Copy redakce (originální logo muzikálu Les Misérables)

Velké překvapení přišlo ze Severočeského divadla v Ústí nad Labem. Zdejší operní a baletní soubor chystá jeden z nejslavnějších muzikálů světa, Les Misérables (Bídníci). Divadlo už vypsalo konkurzy na všechny role, které probíhají právě v těchto dnech. Premiéra má být již v listopadu tohoto roku.

Není žádným tajemstvím, že Bídníci patří k vůbec nejnáročnějším muzikálovým projektům. Je proto překvapením, že po dvou soukromých produkcích v Praze a jednom uvedení v Městském divadle Brno přichází poprvé „na oblast“ právě v Ústí nad Labem, neboť místní divadlo patří k nejpodfinancovanějším v Čechách. Spoluproducentem je v lednu 2018 založená společnost Comedy Production s.r.o., jejímž jednatelem je Martin Novotný, který má zároveň Bídníky režírovat. Hudební nastudování bude mít na starosti dirigent Miloš Formáček, choreografii místní Vladimir Goncharov a výpravu navrhne Zita Miklošová. Zpívat se bude v osvědčeném překladu Zdeňka Borovce.

Muzikál Les Misérables (Bídníci) byl dosud uveden ve více než šedesáti světových metropolích: od pařížské premiéry v Palais des Sports v roce 1980 (v režii Roberta Hosseina) přes přepracovanou a zlomovou podobu díla v Londýně v Barbican Arts Centre v roce 1985 (v režii Trevora Nunna a Johna Cairda) až na Broadway v roce 1987, kde byl nominován na dvanáct cen Tony. Následovaly Tokio, Budapešť, Reykjavik, Oslo, Melbourne, Vancouver, Vídeň, Madrid, Stockholm, Praha (1992), Singapur, Tallinn, Bělehrad a celá řada dalších měst. Jeho proslulost a oblibu u nejširších vrstev publika má v nejlepším smyslu na svědomí známý britský producent Cameron Mackintosh, který objevil jeho bohatou muzikalitu, emocionalitu i literární kvalitu a nechal je přeložit do angličtiny a znovu zinstrumentovat. Příběh o uprchlém galejníkovi Jeanu Valjeanovi, který vychází z Hugova slavného stejnojmenného románu (1862), našel adekvátní zpracování v jevištním ztvárnění, v němž se mistrně prolínají příběhy hlavního hrdiny, jeho neúnavného pronásledovatele, policejního komisaře Javerta, malé osiřelé Cosetty, která najde domov a posléze i lásku studenta Maria, zvrhle komické dvojice majitelů hospody Thénardiérových, kteří přežívají za všech režimů… To vše na pozadí bouřlivé doby, kdy v červenci 1830 v Paříži vyrostou barikády revoluce, jíž se mnozí hrdinové děje také účastní. Davové scény se střídají s intimními, láska s nenávistí a boj s nadějí v lepší svět. Obrovskou popularitu má dílo i v Čechách – a určitě nejen proto, že se stalo prvním světovým muzikálem superlativů, který se dostal v roce 1992 do Prahy.

Veškeré informace o Bídnících v Čechách najdete v tomto obsáhlém materiálu ZDE. Pro úplnost dodejme, že do GoJa Music Hall se muzikál vrátil znovu v roce 2012.