Zatímco na Broadwayi nebo West Endu se reprízy nejúspěšnějších inscenací počítají v řádu tisíců, v českých (a ještě mimopražských) muzikálových vodách znamená sto představení velký úspěch. V minulosti toto číslo překonal například v Plzni taneční muzikál Edith – vrabčák z předměstí, v Brně pak celá řada úspěšných titulů, z těch aktuálních například My Fair Lady (ze Zelňáku), Čarodějky z Eastwicku, Jesus Christ Superstar či Mary Poppins. Už dnes se k titulům, které oslavily nejméně magickou stovku, připojí světově nejúspěšnější muzikál Bídníci – Les Misérables, který se hraje na Hudební scéně Městského divadla Brno od 13. února 2009. V hlavní roli galejníka Jeana Valjeana dnes během jubilejní reprízy vystoupí Petr Gazdík, jenž byl za svůj jedinečný výkon v této úloze oceněn v roce 2010 prestižní Cenou Thálie.

Muzikál Les Misérables (Bídníci) byl dosud uveden ve více než padesáti světových metropolích: od pařížské premiéry v Palais des Sports v roce 1980 (v režii Roberta Hosseina) přes přepracovanou a zlomovou podobu díla v Londýně v Barbican Arts Centre v roce 1985 (v režii Trevora Nunna a Johna Cairda) až na Broadway v roce 1987, kde byl nominován na dvanáct cen Tony. Následovaly Tokio, Budapešť, Reykjavik, Oslo, Melbourne, Vancouver, Vídeň, Madrid, Stockholm, Praha (1992), Singapur, Tallinn, Bělehrad a celá řada dalších měst. Jeho proslulost a oblibu u nejširších vrstev publika má v nejlepším smyslu na svědomí známý britský producent Cameron Mackintosh, který objevil jeho bohatou muzikalitu, emocionalitu i literární kvalitu a nechal je přeložit do angličtiny a znovu zinstrumentovat. Příběh o uprchlém galejníkovi Jeanu Valjeanovi, který vychází z Hugova slavného stejnojmenného románu (1862), našel naprosto adekvátní zpracování v jevištním ztvárnění, v němž se mistrně prolínají příběhy hlavního hrdiny, jeho neúnavného pronásledovatele, policejního komisaře Javerta, malé osiřelé Cosetty, která najde domov a posléze i lásku studenta Maria, zvrhle komické dvojice majitelů hospody Thénardiérových, kteří přežívají za všech režimů… To vše na pozadí bouřlivé doby, kdy v červenci 1830 v Paříži vyrostou barikády revoluce, jíž se mnozí hrdinové děje také účastní. Davové scény se střídají s intimními, láska s nenávistí a boj s nadějí v lepší svět.

Připomeňme, že v Městském divadle v Brně Bídníky režijně nastudoval Stanislav Moša, hudebně Jiří Petrdlík, tanečně Aneta Majerová, kostýmy navrhla Andrea Kučerová a nezapomenutelnou scénografii Christoph Weyers. Zpívá se v geniálním překladu Zdeňka Borovce. MdB rovněž před časem vydalo kompletní nahrávku muzikálu Les Misérables na dvou CD.

Foto: jef Kratochvil