Možná tu dobu ještě pamatujete. Psal se rok 1984 a před pokladnami kin se tvořily neskutečně dlouhé fronty. Na stříbrná plátna socialistických kinosálů totiž vtrhla první erotická komedie, kde divák mohl oficiálně zahlédnout neskrývané ženské vnady v míře do té doby nevídané. V pracovních kolektivech se nemluvilo o ničem jiném, teenageři (v té době ještě puberťáci, omladina nebo parchanti) vymýšleli rafinované finty, jak se na mládeži nepřístupný film dostat, s lístky šmelili veksláci a v programech kin od Prahy až po “Horní Dolní” čněl jediný titul: SEXMISE. Dokonce i hospodští štamgasti na chvíli zapomněli na fotbal a hokej a častovali se jedinou otázkou: Už jsi TO viděl?

Neslavnější polský film s prvky sci-fi komedie líčí příběh dvou dobrovolníků Maxe a Alberta, kteří se nechali zmrazit a probouzejí se o “něco” déle, než jak to plánoval původní vědecký experiment. Jejich šok je dvojnásobný, neboť se ocitli v 21. století (tehdy naprosto vzdáleném…), v novém společenství, kde žijí pouze ženy. Muži na Zemi zatím vyhynuli, ženy se staly zcela soběstačnými a “silnější pohlaví” je pro ně nepřítelem číslo 1. Max a Albert jsou tak proti své vůli považováni za jakési nepohodlné vykopávky a hrozí jim to nejhorší: Smrt, anebo násilná přeměna v ženy… Jejich slavná hláška “Připadám si, jako kdyby mne vylučovali z Pionýra” se stala zakrátko kultovním sloganem, který zněl snad z každé kanceláře. Nejatraktivnějším atributem filmu ale byla skutečnost, že šovinistky samozřejmě ztratily stud a tudíž se ve filmu povětšinou pohybovaly nahé…

Po pětadvaceti letech si na slavnou komedii vzpomněl slovenský herec, komik a producent Štefan Skrúcaný a rozhodl se téma Sexmise zpracovat jako muzikál. Sám autor myšlenky k plánovanému projektu uvádí:
“Veľmi sa snažím dať dokopy muzikál, o ktorom už veľmi veľa hovorím. Som presvedčený, že je to dobrý materiál. Veď v Poľsku bola Sexmisia komédiou storočia. Verím, že její úspech zarezonuje aj na Slovensku. Ako muzikál zatiaľ nebola robená nikde na svete. Chceme, aby to svojím spôsobom bola svetová muzikálová premiéra,“ vysvětluje Skrúcaný a se smíchem dodává:
“Je to sci-fi komédia, v ktorej sa za socializmu po prvý raz objavila na plátne nahá baba a všetci odpadli…“

Po dvou letech jednání je konečně jasno. Nápad se snad podaří realizovat a je už znám i termín a místo premiéry: Domovem nového muzikálu se stane Nová scéna v Bratislavě, nejvýznamnější slovenské muzikálové divadlo, s premiérou 21. října tohoto roku. O zcela původní hudbu by se měla postarat známá slovenská skupina IMT Smile bratří Táslerovců. Předpokládá se, že právě vznikající dílo by se mohlo stát slovenskou muzikálovou událostí příští divadelní sezony.

Foto: Oficiální snímky filmové produkce (repro redakce)