Nová scéna v Bratislavě má od 16. dubna na repertoáru nový muzikál pro celou rodinu – hudební pohádku „Čarodejník z krajiny OZ“ s původní hudbou Juraje Haška.
Divadelní adaptace světoznámé knihy L.F.Bauma o hledání cesty zprvu znuděné dvanáctileté Dorotky, kterou odneslo tornádo daleko od domova, se dočkala již několika verzí i v žánru hudebního divadla. Hrdinové příběhu, mladá dívka a její tři přátelé – plechový dřevorubec, hastroš a zbabělý lev – na své pouti prochází mnoha čarovnými zeměmi, aby nakonec za pomoci čaroděje ze země Oz došli k překvapivému poznání.

Mnozí z nás si jiště pamatují úžasnou Judy Garland coby Dorotku z filmového zpracování amerického muzikálu, jež se díky této roli vyšvihla až na světové muzikálové výsluní. Na bratislavském jevišti se v úloze Dorotky divákům představí Katarína Ivanková. Dramatik a režisér Michal Náhlík zvolil pro své převyprávění příběhu prostředky blízké dnešní generaci – množství písniček, vtipných výstupů a gagů inscenuje v bohaté výpravě. Na prknech první slovenské muzikálové scény tak vznikl další rodinný muzikál, kterým se divadlo snaží splácet dluh vůči dětským divákům.

„Dá sa povedať, že našu divadelnú verziu s filmovou spája iba meno autora predlohy a hlavná téma. Zvyšok je autorským vkladom, ktorým sme sa chceli priblížiť k súčasnému divákovi. Filmový svet má možnosti (nielen finančné), o ktorých sa nám v divadle môže iba snívať. Divadlo však má svoju jedinečnú mágiu, ktorú vám film nikdy nenahradí. A preto využívame všetky dostupné divadelné techniky, ktorými chceme nášho diváka očariť,“ říká režisér Náhlík, který zároveň působí jako umělecký šéf Divadla Jonáša Záborského v Prešove.
“Keď som začal pripravovať túto rozprávku, uvedomil som si, že mnoho dospelých sa v sebe snaží za každú cenu potlačiť všetko to, čo im zostalo z detstva – fantáziu, zmysel pre humor, vášeň pre dobrodružstvo, hravosť… A detí, ktorých jedinou hračkou je notebook, je tiež stále viac a viac… A tak len chceme povedať, či už malým, alebo veľkým… HRAJTE SA!,“ vzkazuje režisér publiku.

Celé představení Čaroděje ze země Oz je postavené na nádherné výpravě, barvité scéně, množství efektních kostýmů i kouzelnických triků a zároveň na kvalitních hereckých výkonech. Zapomenout také musíte na staré písně od Judy Garland, v muzikálu totiž zazní nová hudba inspirovaná nejmodernějšími současnými trendy.

ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ

Libreto: Frank L. BAUM – Michal NÁHLÍK
Hudba: Juraj HAŠKO
Réžia: Michal NÁHLÍK
Dramaturgia: Róbert MANKOVECKÝ
Vokálne naštudovanie diela: Ľubomír DOLNÝ
Scéna: Anita SZÖKEOVÁ
Kostýmy: Lenka KADLEČÍKOVÁ

Osoby a obsazení:

Teta Ema: Katarína Čillíková
Dorotka: Katarína Ivanková
Bábika: Andrea Kiráľová
Vojačik (Hastroš): Róbert Halák
Budík (Plecháč): Lukáš Pavlásek a.h.
Kocúr v čižmách (Bojko): Přemysl Boublík
Pinocchio (Oz): Erik Peťovský
Indián, Klaun, Baletka, Voodoo, Mľaskáči, Trpaslíkožrúti, Ybaž, Antilopy, Cirkusanti, Lebkáči: Dávid Hartl, Adam Jančina, Vladislav Plevčík, Simona Miháliková, Pavlína Palmovská

Foto: Nová scéna Bratislava