Po dvaadvaceti letech se na bratislavskou Novou scénu vrátí kultovní britský muzikál Willyho Russella Pokrevní bratři (Pokrvní bratia). V roce 1993 se dílo hrálo s obrovským úspěchem na stejném jevišti poprvé v československém divadelním prostředí v režii Jozefa Bednárika. Novou inscenaci tentokrát studuje Ľubomír Paulovič, premiéry se uskuteční už 18. a 19. září 2015.

Muzikál, nebo spíš drama se zpěvy, Pokrevní bratři, napsal hudební skladatel a textař Willy Russell v roce 1983. Hlavní zápletka se jeví na první pohled až jako neskutečná, ale cítíme, že by se tento příběh mohl snadno stát, kdekoli a v jakékoli době. Paní Johnstonová je chudá a má kupu dětí, které těžko může uživit. Paní Lyonsová je bohatá, ale nedaří se jí otěhotnět. Paní Johnstonová se paní Lyonsové stará o domácnost. Když znovu neplánovaně otěhotní, zjistí zprávu vskutku „radostnou“ – tentokrát to budou dvojčátka… Paní Lyonsová ji umluví, aby se jednoho z očekávaných synů vzdala v její prospěch. Nebo jí ho vlastně prodala. Nikdo o tom nebude vědět, ani její manžel. Tím se rozjíždí celá plejáda osudových událostí, jejichž tragickou katarzi předjímá už prolog Vypravěče. Jakémusi prokletí zkrátka nikdo neuteče: Oba kluci, Eddie a Mickey, násilně rozdělení, se setkávají již během dětství a při nevinné hře, aniž by cokoli tušili, si odpřisáhnou věčné kamarádství a „pokrevní bratrství“. Vyrůstají ve zcela odlišném prostředí – Mickey je dítě ulice, ale své matce se může se vším svěřit, Eddie roste v přepychu a blahobytu, a v určité citové sterilitě. Ač se je okolí, zejména Eddieho “nová matka”, snaží mnohokrát navždy oddělit, náhodná setkání je konfrontují stále znovu a znovu. Nakonec rebel, samorost, neurotik a asociál Mickey v dospělosti zabije ze žárlivosti svého bratra, v té době už váženého poslance Edwarda. Sám zemře zasažen střelou policejní ochranky. Stane se tak přesto, že jim pravá matka, paní Johnstonová, ve snaze zabránit šílenému zločinu, prozradí jejich původ. Naplňuje se věštba, že pokud pravda vyjde najevo, sourozence čeká neštěstí…

Willy Russell napsal svůj muzikál původně jako školní hru s jedinou titulní písní. Přepracovaná verze se už po dvou letech dostala 11. dubna 1983 na West End. I když měl muzikál vcelku kladné ohlasy, nebyl v Londýně diváky přijat příliš vlídně. Hře nakonec nejvíc pomohla titulní píseň Tell me it’s not true, kterou nazpívala pro rádia Barbara Dicksonová. Muzikál získal cenu Olivier Award for Best New Musical a rozletěl se do Austrálii, na Broadway a do celého světa.

V hlavních rolích na Nové scéně vystoupí:

Paní Johnstonová: Lieskovská Jana, Partlová Miroslava
Rozprávač a iné postavy: Kaprálik Martin, Kožka Štefan
Mickey: Pišta Lukáš, Hartl Dávid
Eddie: Plevčík Vladislav, Koči Dárius
Sammy: Majláth Tomáš, Makranský Peter
Linda: Dang Van Romana, Drínová Miroslava
Paní Lyonsová: Olasová Karin, Vráblicová Lucia
Pan Lyons: Ďurdiak Juraj, Mondočko Marcel