Městské divadlo Brno hlásí změnu v dramaturgickém plánu letošní a příští divadelní sezony – zatímco autorský muzikál Stanislava Moši a Zdenka Merty Očistec, který měl mít premiéru 26. května, se prozatím odkládá, zazní už 2. června na Hudební scéně světoznámí Pokrevní bratři Willyho Russella, jejichž premiéra byla naopak původně naplánovaná až na příští divadelní sezonu.

Příběh anglického dramatika a skladatele Willyho Russella o rozdělených dvojčatech okouzluje diváky po celém světě nejen svou čistotou a až průzračnou křehkostí, ale také dramatickou sdělností. Ačkoli se jedná o sociálně kritické téma, jsou Pokrevní bratři zároveň i úsměvnou historkou o dospívání, prvních láskách, problémech s rodiči a dětských hrách. Celý příběh ovšem nezadržitelně spěje k tragickému vyvrcholení.

Strhující děj vypráví o dvojčatech, která nic nevědí o svém skutečném původu, avšak jejich životy se neustále proplétají. Po narození je jejich v bídě živořící matka Johnstonová rozdělila a jednoho z nich přenechala k adopci bezdětné bohaté dámě. Svému osudu ale člověk neunikne: Chlapci rostou, potkávají se na hřišti, stávají se z nich přátelé na život a na smrt, prožívají spolu dětství, dospívají – až se oba osudově zamilují do stejné dívky… Jejich rozdílné sociální postavení žene každého jiným směrem až k překvapivé závěrečné katarzi.

Pokrevní bratři jsou muzikálem velmi zvláštním, netypickým. A možná je to právě ona “netypičnost”, která dílo proslavila po celém světě. Přestože autor psal v první polovině 80. let toto dílo původně jako “školní hru”, brzo si našlo cestu na profesionální jeviště v Liverpoolu a posléze i na prestižní Broadway a West End. 28. července 1988 se uskutečnila londýnský premiéra v divadle Albert, z něhož se po čase Pokrevní bratři přestěhovali do jednoho z nejvýznamnějších divadelních center – do divadla Phoenix, spjatého s tvorbou Noela Cowarda. Inscenace lámala veškeré rekordy a traduje se, že existují diváci, kteří tento titul viděli více než stokrát…
Odtud se Pokrevní bratři rozletěli nejen po celé Evropě, ale i do Austrálie, Kanady, Brazílie a na Nový Zéland. V prosinci roku 1993 dorazili také na bratislavskou Novou scénu, kde je režíroval Jozef Bednárik. V Čechách tento muzikál nastudoval poprvé ve Východočeském divadle v Pardubicích režisér Petr Novotný a písně z tohoto představení dokonce vyšly na CD. Následovala divadla v Uherském Hradišti, Plzni, Praze a Olomouci. Bylo tedy jen otázkou času, kdy po tomto magickém díle sáhne i brněnské Městské divadlo. Zatímco ve většině českých divadel se Pokrevní bratři hráli v přebásnění Martina Fahrnera, Stanislav Moša tentokrát sáhl překvapivě po pražské verzi Adama Nováka.

Willy Russell: POKREVNÍ BRATŘI

Režie: Stanislav Moša
Překlad: Adam Novák
Hudební nastudování a dirigent: Dan Kalousek, Ema Mikešková
Choreografie: Hana Kratochvilová
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Andrea Kučerová
Dramaturgie: Klára Latzková

Osoby a obsazení:

Vypravěč: Stano Slovák / Lukáš Vlček
Paní Johnstonová: Hana Holišová / Markéta Sedláčková
Mickey: Aleš Slanina / Dušan Vitázek
Eddie: Lukáš Janota / Jiří Mach
Sammy: Kristian Pekar / Jakub Zedníček
Linda: Ivana Skálová / Svetlana Slováková
Paní Lyonsová: Lenka Janíková / Ivana Vaňková
Pan Lyons: Rastislav Gajdoš / Igor Ondříček

V dalších rolích:
Johana Gazdíková / Mária Lalková
Andrea Březinová / Marta Prokopová
Radek Novotný / Jakub Przebinda
Martin Křížka / Jakub Uličník

Premiéra na Hudební scéně MdB 2. června 2012.

Ilustrační foto: Logo muzikálu Pokrevní bratři (Blood Brothers)