Roman Meluzín (vpravo) na čtené zkoušce s choreografem Lukášem Viltem. Foto T. Branda

Zkušený muzikálový režisér Roman Meluzín režíruje v Městském divadle v Mostě slavný americký muzikál Funny Girl. Mostecký činoherní soubor podniká výlety do muzikálového žánru celkem často a obvykle úspěšně. premiéra se uskuteční už v pátek 20. prosince.

Slavný americký muzikál vypráví o nevšedním talentem a mimořádným smyslem pro humor obdařené „praštěné“ Fanny – ošklivém a nedoceněném káčátku, které čeká hvězdná kariéra a osudový vztah k hazardnímu hráči Nicku Arnsteinovi. Předobrazem hlavní hrdinky tohoto dnes už kultovního amerického muzikálu Funny Girl byla skutečná Fanny Briceová, která v letech 1910–36 fascinovala diváky v revuálních představeních legendárního režiséra a producenta Florenze Ziegfelda. Libretistka Isobel Lennartová zpracovala její neobyčejný životní příběh jako inteligentní hudební komedii. Písně, které na texty B. Merrilla napsal Jule Styne, se staly evergreeny. Život hlavní hrdince nenapodobitelným způsobem vdechla Barbra Streisandová nejen při světové premiéře na Broadwayi (1964), ale o čtyři roky později i ve stejnojmenném filmu Williho Wylera, za nějž obdržela Oscara. Na Broadwayi premiérová inscenace z roku 1964 zaznamenala přes třináct set repríz a byla oceněna hned několika prestižními cenami Tony.

V Mostě se v roli Funny Briceové se představí Karolína Herzinová, jejího manžela Nicka Arnsteina ztvární Jan Beneš. V dalších rolích se představí bezmála celý herecký soubor mostecké činohry. Režie se ujal známý muzikálový režisér Roman Meluzín, hudební nastudování připravil František Krtička, choreografie Lukáš Vilt.

„Fanny Briceová byla jen jedna jediná žena tohoto typu v dějinách lidstva a showbyznysu a hudebně dramatického žánru počátkem minulého století ve Spojených státech. Fanny byla žena neobyčejného vnitřního zaujetí a mimořádného talentu a taky něčeho, co příliš žen nemá – ona byla komik, lomený do groteskna přitom – jak uvidíme v závěru inscenace – byla člověkem se schopností hlubokého citového prožitku. Vše kolem ní mně strašně baví a samozřejmě i to, že jde o opravdový příběh,“ říká o muzikálu Roman Meluzín.

FUNNY GIRL

Překlad: Jiří Josek
Dramaturgie: Michal Pětík
Scéna: Petr Kastner
Kostýmy: Helena Tavelová
Hudební nastudování a korepetice: František Krtička
Choreografie: Lukáš Vilt

Osoby a obsazení:

FANNY BRICEOVÁ – Karolína HERZINOVÁ
NICK ARNSTEIN – Jan BENEŠ
EDDIE – Tadeáš HOREHLEĎ
BRICEOVÁ – Michaela KRAUSOVÁ
STRAKOSCHOVÁ – Zita BENEŠOVÁ
MEEKEROVÁ – Ivana ZAJÁČKOVÁ
ZIEGFELD – Marcel ROŠETZKÝ
JOHN – Jakub DOSTÁL
KEENEY – Jiří KRAUS
EMMA – Veronika TÝCOVÁ
MUŽ 1 – Lukáš KOFROŇ
MUŽ 2 – Matyáš PROCHÁZKA
DÍVKA 1 – Markéta HAUSNEROVÁ
DÍVKA 2 – Nela ŠTEFANOVÁ

COMPANY: Pavla Bašusová, Pavlína Černá, Laura Dušková, Kateřina Kluchová, Tereza Kuželková, Eliška Lešáková, Michaela Srbová, Pavel Čirip, Antonín Dušek, Jan Dvořák, Martin Jehlička, Lukáš Komínek, Jan Vozáb

Premiéra 20. prosince 2019