Funny Girl, Divadlo F.X. Šaldy Liberec

První titul operního souboru Divadla F. X. Šaldy Liberec pro rok 2017 náleží muzikálu. Tentokrát padl výběr na světově známou Funny Girl, která se na světových jevištích hraje již od roku 1964. Premiéra se odehrála v pátek 31. března.

Slavný americký muzikál vypráví o nevšedním talentem a mimořádným smyslem pro humor obdařené „praštěné“ Fanny – ošklivém a nedoceněném káčátku, které čeká hvězdná kariéra a osudový vztah k hazardnímu hráči Nicku Arnsteinovi. Předobrazem hlavní hrdinky tohoto dnes už kultovního amerického muzikálu Funny Girl byla skutečná Fanny Briceová, která v letech 1910–36 fascinovala diváky v revuálních představeních legendárního režiséra a producenta Florenze Ziegfelda. Libretistka Isobel Lennartová zpracovala její neobyčejný životní příběh jako inteligentní hudební komedii. Písně, které na texty B. Merrilla napsal Jule Styne, se staly evergreeny. Život hlavní hrdince nenapodobitelným způsobem vdechla Barbra Streisandová nejen při světové premiéře na Broadwayi (1964), ale o čtyři roky později i ve stejnojmenném filmu Williho Wylera, za nějž obdržela Oscara. Na Broadwayi premiérová inscenace z roku 1964 zaznamenala přes třináct set repríz a byla oceněna hned několika prestižními cenami Tony.

 

Zařazení muzikálu Funny Girl do repertoárového listu Divadla F. X. Šaldy navazuje na úspěšný trend, díky kterému se jednou za dva roky mohou liberečtí diváci seznámit s klasickým muzikálovým titulem. Pro nové nastudování byl osloven dirigent Dan Kalousek a režisérka Jana Janěková, choreografie byla svěřena Ivaně Dukić, výprava scény a kostýmů výtvarnici Renatě Slámkové, která hovoří o koncepci výtvarného říká:

„ Scénografie představení je vystavena jako jeviště na jevišti – čtyři bloky vytvářejí jednotlivé scény a situace, kterými Funny za svůj život prochází. Jeviště tak vytváří jednotlivé kompozice a vymezuje hrací prostor, zlatá barva je pak symbolem pomíjivosti i touhy po harmonickém životě. Jednotlivé kompozice provází projekce z prostředí Funny, obrazy jsou ve většině pojaty jako exprese barev, ve které je přímý odkaz na fauvismus a expresionismus, které dobu Funny Brice. Scéna končí ve svém závěrečném songu v pozici „ Zlatého Oskara“, ve zlatých šatech, jako pomyslný vrchol herecké kariéry. V kontrastu s grafickou scénou jdou kostýmy, které jsou přímou citací doby v rozmezí let 1910 – 1920.“

 Nová premiéra přivedla na scénu libereckého Divadla F. X. Šaldy nejen nový inscenační tým, ale také nové tváře a interprety. V hlavní roli exceluje Jitka Osičková a Vendula Příhodová, v roli její partnera Nicka se představuje Michal Slaný a Josef Guruncz, Paní Briceová našla svou podobu v Kateřině Macháčkové a Michaele Lohniské, Milan Malinovský pak představuje Eddieho, nejbližšího přítele Fanny.

Funny Girl, Divadlo F.X. Šaldy Liberec

Foto: Petr Našic