V těchto vrcholí zkoušky světové verze muzikálu Hamlet Janka Ledeckého, který pod názvem HAMLET THE ROCK OPERA uvede už 22. března v premiéře pražské muzikálové divadlo Broadway.

Historie jednoho z nejúspěšnějších českých autorských muzikálů se přitom začala psát už v roce 1997, kdy hudebník a dirigent Martin Kumžák přemluvil Janka Ledeckého, aby se pokusil převyprávět jeden z nejznámějších shakespearovských titulů. Začátkem listopadu 1999 proběhly premiéry v tehdy novém pražském Divadle Kalich. Muzikál se svými 700 reprízami, třemi CD (největší hity, kompletní záznam a symfonická nahrávka), zaznamenal v České republice neuvěřitelný úspěch. Následovalo 150 představení na Nové scéně v Bratislavě. Následně Janek Ledecký na základě zájmu profesora Vinceho Parrilla vytvořil “americkou” verzi muzikálu – v září roku 2003 proběhla první čtená zkouška muzikálu Hamlet (stage reading) v Lamb’s Theater na Brodwayi s takovými hvězdami jako Louis Pitre z Mamma Mia, John Hickok a Delisco z Aidy a Jeremy Kushnier z muzikálu Rent coby Hamlet. Odehrána byla tři představení. Všechna skončila ovacemi vestoje. Show byla oceněna organizací TRU jako jedna ze tří nejlepších čtených zkoušek roku 2003 a dostala grant na další uvedení. K týmu se připojil světoznámý režisér Robert Johanson. V říjnu roku 2007 se pak Hamlet představil jihokorejskému Soulu. V den premiéry se v Soulu hrálo 68 muzikálů a i přes to se Hamlet stal okamžitě hitem korejského muzikálového průmyslu. V roce 2009 a 2010 bylo odehráno dalších 350 repríz. 20. října 2011 bylo v divadle Universal Arts Center v Soulu odstartováno již čtvrté korejské nastudování Hamleta, tentokrát v režii zmíněného Roberta Johansona. V únoru 2012 následuje premiéra v Tokiu a v další sezóně v Rumuském Národním divadle v Bukurešti ve spolupráci s italskou La Scalla. Letos se konečně světová verze představí v pražském divadle Broadway.

“Úspěch muzikálu Hamlet v roce 2005 v Praze vedl k povedeným produkcím této rockové opery po celém světě. Je úžasné, že se to nyní vrací zpátky tam, kde to celé začalo. Jsem velmi šťastný, že mohu pracovat s hvězdami české a slovenské muzikálové scény. Během těch let, co spolupracuji s tímto muzikálem, se nám podařilo vyladit mnoho detailů, proto se nemohu dočkat uvedení této vylepšené verze tady v Praze,“ uvedl na včerejší tiskové konferenci režisér Johanson. Během ní vyslechli přítomní novináři tyto pěvecké ukázky:

Do klášterních zdí – Hamlet, Ofélie (Václav Bárta, Eliška Bučková)
Důkaz mít – Hamlet, Horacio, Polonius, Principál (Václav Bárta, Petr Kutheil, Martin Pošta, Tomáš Trapl)
Dneska je naposled – Hamlet, Horácio, Company (Ondřej Ruml, Jan Tenkrát)

Sám autor Janek Ledecký o Hamletovi prohlašuje:
„Je to největší výzva, jaká mě zatím potkala.“
V Hamletovi si Janek tentokrát zahraje po boku dalších hvězd, jako je Václav Noid Bárta, Eliška Bučková, Ondřej Ruml, Josef Vojtek, Kateřina Brožová, Marta Jandová, Richard Tesařík, Martin Pošta, Josef Laufer nebo Tomáš Trapl.

Václav Noid Bárta se nechal lehce přesvědčit k účinkování v muzikálu, oslovila ho hudba. „První věc, kterou jsem slyšel, byl duet Ofélie s bratrem a bylo mi jasné, že celý muzikál bude skvělý. Hudba je opravdu krásná. Navíc se samozřejmě těším, až si zahraju romantickou roli s Eliškou. Je to muzikál, který si zaslouží znovuobjevení.“

V současné době probíhají divadelní i kostýmové zkoušky. Atmosféru si pochvaluje i Marta Jandová, která bude hrát Královnu:
Zkoušky probíhají dobře. Je tu fajn parta, spoustu nových lidí, což je zajímavé. Zatím ještě zkoušíme bez kostýmů a v dekoracích Kleopatry, ale už se zvukem, což je fajn. Jenom teď malinko nestíhám, mám vedle ještě hodně práce a zkoušek, takže si trošku oddechnu až po premiéře Hamleta na konci března. Teď lítám z venčení do divadla, v pauze zase venčit, zase divadlo, večer hraju… trochu kolotoč. Jsem unavená, ale zase mám super práci, takže si nestěžuji.”

Foto: Martin J. Polák (snímky laskavě poskytla produkce Divadla Broadway)