Tradičně na začátku března představuje ředitel Městského divadla v Brně Stanislav Moša plány na nadcházející divadelní sezonu. Nejinak je tomu i letos, kdy dramaturgové divadla ve spolupráci s vedením MdB připravili pro diváky celkem devět nových titulů, z toho 5 hudebních a 4 činoherní. Jako obvykle se máme nač těšit!

Prvním muzikálem, který zazní v nové sezoně, bude slavná Funny Girl autorů Stynea, Merrilla a Lennartové. Dílo proslavilo i filmové zpracování s Barbrou Streisandovou a Omarem Sharifem v hlavních rolích. Režírovat bude německý režisér Pavel Fieber, který už v Brně nastudoval Kabaret a Evitu.

Následuje skutečný megahit – muzikál Cats (Kočky) Andrew Lloyda Webbera na podkladě básnické sbírky Thomase Stearnse Eliota, jeden z nejslavnějších muzikálů všech dob, který proslavil nejen ústřední šlágr Memory, jenž znají i nemuzikáloví posluchači. Koček, které byly v Čechách uváděny jen jedinkrát v letech 2004 – 2005 v pražském Divadle Milenium, se na brněnské scéně režijně ujme Stanislav Moša.

Legendární příběh Zorra mstitele inspiroval hudební skupinu Gipsy Kings, hudebního aranžéra Johna Camerona a scénáristu Stephena Clarka k napsání nového muzikálu Zorro. Představili jej divákům londýnského West Endu teprve 15. července roku 2008. Městské divadlo Brno tedy tento titul uvede jako čerstvou novinku v české premiéře v režii Petra Gazdíka.

Další dva muzikály jsou českému publiku již dostatečně známé a lze říci, že si na našich jevištích získali značnou popularitu. Pokrevní bratři se už hráli například v Plzni nebo Pardubicích (z této inscenace existuje i nahrávka písní na CD). Magický příběh z pera hudebního skladatele a textaře Willyho Russella o neuvěřitelném osudu dvou sourozenců, které matka musí vlivem nepřízně osudu rozdělit, zazní v MdB opět v režii Stanislava Moši.

Poslední muzikálový titul je často prezentován jako muzikál pro činoherce. Proto zazní na intimnější Činoherní scéně. Jedná se o komediální námět se sociální podtextem o skupině propuštěných ocelářů, kteří ze zoufalství založí pánskou striptýzovou skupinu. Ano, hádáte správně, jedná se o muzikál Donaha! Davida Yazbeka, který před časem doslova obletěl celou řadu českých scén. V Brně jej bude režírovat Stano Slovák.

Z činoherních titulů nastuduje divadlo z brněnské Lidické třídy Senecovo drama Faidra, Kunderovu melancholickou komedii Jakub a jeho pán, bláznivou veselohru Jezinky bezinky Josepha Kesselringa a dramatizaci slavného románu Klause Manna Mefisto, která je dílem Ariane Mnouchkine.

“Naše plány vyvěrají z našich snů a představ, které spřádáme nad texty zcela novými, již legendárními, či nespravedlivě zapomenutými,” vysvětluje reditel MdB Stanislav Moša.
“Z představ o tom, kteří konkrétní aktéři se v nich mohou představit v hlavních rolích a jak se s nimi ztotožní…, jaká bude výtvarná či hudební podoba každé jednotlivé inscenace. Avšak převod našich snů do materializované podoby, ona nádherná práce v přípravě s překladateli, úpravci, výtvarníky, muzikanty, dramaturgy, choreografy a pak během dílenských realizací a náročných zkoušek s účinkujícími teprve ukáže, zdali se naše představy završí i na jevišti během onoho kouzelného svátku, který jsme si uvykli přes tisíciletí nazývat divadlem! Pro úspěšné výsledky našeho snažení tak, aby diváci odcházeli z divadla spokojení a nadšení, činíme vše potřebné a někdy i nemožné,” uzavírá zamyšlení nad novou sezonou Stanislav Moša.

Ilustrační foto: Archiv redakce