Janek Ledecký

Po několika odkladech se k českým divákům dostane nový muzikál Janka Ledeckého s názvem Iago. Premiéra se uskuteční 21. září 2017 v pražském Divadle Hybernia. Už nyní se tento muzikál, volně vycházející z Shakespearova Othella, se už nyní hraje v Bratislavě.

Už když Giuseppe Verdi komponoval svou předposlední operu, zamýšlel ji pojmenovat nikoli po ústřední postavě Shakespearova dramatu, ale po Jagovi, ďábelském našeptávačovi a manipulátorovi. Nakonec se však přece jen uchýlil k “zavedené značce” Othello. K Verdiho myšlence se vrátil český zpěvák a skladatel Jenek Ledecký, úspěšný autor muzikálů Hamlet a Galileo. Právě Hamlet sklízel úspěchy i v zahraničí, zejména jeho přepracovaná verze, na níž se podílel uznávaný režisér Robert Johanson. Ta se pod názvem Hamlet The Rock Opera hrála v Soulu, Tokiu, Bukurešti i v Praze. Se stejným spolupracovníkem Ledecký vytvořil i další muzikál, kterému dal název IAGO. Přestože dílo dokončili v roce 2010 a pražská premiéra byla už jednou ohlášena v roce 2014, dostává se Iago k českým divákům až nyní. V titulní roli se bude střídat sám Janek Ledecký s Petrem Vondráčkem.

„Pražská inscenace nebude kopií té bratislavské,“ říká autor Iaga Janek Ledecký. „Převezmeme pouze výpravu a některé režijní postupy, které se nám už osvědčily.  Po každé premiéře má člověk pocit, že něco šlo udělat jinak a lépe, což teď budeme mít šanci dokázat.“

William Shakespeare napsal drama Othello, mouřenín benátský, pro divadlo Globe v roce 1603. Od té doby spatřil slavný příběh světla ramp ve stovkách divadel po celém světě. Dočkal se též šesti věhlasných filmových přepisů. Ledecký nyní vypráví příběh pohledem bídáka Jaga a poněkud nečekaně jej přesouvá do pevnosti Citadela na Středním východě. Tam, kde se dodnes trestá nevěra ukamenováním… Autoři slibují, že staré drama odvypráví současným jazykem a v rockovém duchu s arabskými prvky.

Janek Ledecký: IAGO

Režie: Robert Johanson
Hudební spolupráce: Michal Kovalčík
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Beata Rajská, Roman Šolc
Choreografie: Silvia Beláková

 

Osoby a obsazení:

Othello: Lukáš Adamec / Tomáš Novotný / Peter Strenáčik
Desdemona: Dominika Richterová / Lucie Černíková / Anna Julie Slováčková
Iago: Janek Ledecký / Petr Vondráček
Emilia: Dita Hořínková
Michael Cassio: David Gránský / Milan Peroutka / Ladislav Korbel
Bahiya: Dasha / Markéta Poulíčková / Monika Sommerová
Roger: Michal Novotný / Pavel Rudolf Plasche
Senátor Brady: Bořek Slezáček / Jaromír Adamec
Kardinal Lodovico: Oldřich Kříž / Martin Pošta
Boris Petrov: Ladislav Korbel
Šejk Abdul Asi: Martin Šemík / Zbyněk Fric

Foto: Produkce muzikálu Iago