V nedělním hlavním vysílacím čase uvedla včera televizní stanice Prima první díl své reality show Cesta ke slávě, která má divákům nabídnout netradiční pohled na vznik nového muzikálu Divadla Kalich Robin Hood a zejména vybrat dva představitele hlavních rolí Robina a Mariany, kteří nakonec v hudební show Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové budou opravdu po boku zkušených herců vystupovat.

Možná si povzdechnete – opět další Superstar nebo X Factor… Existují však minimálně dva důvody, proč se do podobného pořadu pustit. Ten první je, přiznejme si, marketingový. A zdá se, že je to opravdu geniální tah Divadla Kalich a jeho ředitele Michala Kocourka. Vždyť jak lépe přitáhnout diváky do svého divadla, než jim několik měsíců ukazovat jejich potencionální herecké idoly z obrazovky! Když zavzpomínáme na davové šílenství kolabujících puberťaček kolem různých těch Sámerů, Bendigů, Foretů a dalších létavic šoubyznysu, divíme se, že už podobný nápad v souvislosti s muzikálem nepřišel dávno.
Druhý důvod je ušlechtilejší – pražská muzikálová scéna nové tváře opravdu potřebuje. A televizní estráda zcela jistě přiláká před porotu větší počet uchazečů, než běžný konkurz.

První kolo, jak bývá u profilů tohoto typu zvykem, bylo spíše „seznamovací“ a zavedlo diváky na první castingy. Možná řadu uchazečů překvapilo, že první selekce proběhla na základě krátké pohybové sekvence na hudbu z Robina Hooda a mnozí se ke zpěvu vůbec nedostali. Porotci Ondřej Soukup, Gábina Osvaldová, režisér a choreograf Ján Ďurovčík a producent Michal Kocourek byli nekompromisní – z tisícovky uchazečů je potřeba vybrat jen dva, takže okamžitě odjížděly domů i nevyhovující typy, jako stokilové Mariany (až na jednu výjimku) a stopadesáticentimetroví rachitičtí udatní rytíři Robinové. Další záhy zjistili, že přes vysoké sebevědomí neumí ani tančit, ani zpívat. „Jsou to magoři,“ neudržel se v jednu chvíli Ondřej Soukup. Naopak se našli tací, kteří dostali hned na začátku prostor značný s tím, že je produkce může využít i pro další role. Většinou jsme se s míněním porotců shodli, až na jedinou výjimku, kdy se nám perspektivní zdála vyřazená uchazečka, které velmi slušně zazpívala píseň Mámy Mortonové z muzikálu Chicago. Jinak zněly hlavně skladby z Pomády, Bídníků a Johanky z Arku.

TV show Cesta ke slávě je na samém začátku. Jak se pořad vyprofiluje, teprve uvidíme, ale muzikálové fanoušky potěší tak jako tak. Prvotní výhodou určitě je, že v porotě sedí vtipní Soukup s Osvaldovou a znamenitý divadelní praktik Ďurovčík, tedy sestava daleko pohotovější a zábavnější, než v poslední Superstar.

Naše redakce se rozhodla nový projekt bedlivě sledovat a budeme se snažit pro vás každé pondělí aktuálně komentovat další kolo soutěže.

Foto: Produkce divadla Kalich