Marika Gombitová a Richard Pachman, foto: Václav Nekvapil

Náš dlouholetý redakční kolega, výborný hudební skladatel, zpěvák, malíř i spisovatel Richard Pachman bude hostem Mariky Gombitové na jejím koncertním turné. Společně vystoupí v Bratislavě, Košicích, Praze a Brně.

Richard Pachman na svých projektech dlouhodobě spolupracuje například s Ditou Hořínkovou, Martinou Kociánovou nebo Kamilou Moučkovou. Společné vystupování s Marikou Gombitovou pro něho patří do kategorie splněných snů. Ta o známém zpěvákovi, jemuž se kdysi přezdívalo „český Vangelis“ řekla: „Z jeho tvorby vyžaruje dramatickosť a tajuplnosť podčiarknutá duchovnom.“  Podzimní česko – sloveské turné ponese název Vyznanie.

Richard Pachman se narodil se v Olomouci a  po ukončení studia na VŠE vystudoval kompozici a zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Od roku 1990 vydal 35 alb a 4 DVD, napsal 7 knih a své olejomalby vystavoval na 106 výstavách v České republice, Belgii, Holandsku a na Slovensku. Je autorem relaxační, duchovní, muzikálové i vážné. K jeho nejznámějším dílům patří scénické muzikálové oratorium Mistr Jan Hus, u kterého je autorem hudby, textů i scénáře. V červnu 2005 mělo v režii Ireny Žantovské premiéru v Praze. Ústředním motivem oratoria je skladba Neodvolám, jejíž text vznikl jako přebásnění předposledního Husova dopisu psaného v kostnickém žaláři v noci z 5. na 6. července 1415. V roce 2006 obdrželi režisérka Irena Žantovská a Richard Pachman za toto dílo cenu Nadace Vize 97 z rukou Václava a Dagmar Havlových na Mezinárodním festivalu Zlatá Praha 2006. K dalším významným počinům multižánrového umělce pak zajisté patří „Pašije“, na kterých pracoval několik let a loni je provedl s Moravskou filharmonií Olomouc, pěveckým sborem Resonance, čtyřmi sólisty a s Libuší Švormovou v Praze. Nechtíc známým se stal i díky příhodě, když v roce 2000 omylem pozřel louh a způsobil si během výborně nastartované pěvecké kariéry závažné poranění jícnu. Sám říká, že mnohdy myslel právě na osud Mariky Gombitové, která se pro něj stala symbolem velké vnitřní síly. Nejenže po tragédii,  která se jí stala, nezanevřela na život, ale hlavně nepřestala zpívat a absolvovala přes 150 koncertů a nahrála sedm alb.

Na sklonku loňského roku známá slovenská zpěvačka Richarda pozvala do Bratislavy: „Povídali jsme si u kávy o životě i o hudbě, když mi Marika řekla, že zná mou práci, že některé mé aranže písní jsou blízké jejímu srdci a že by byla ráda, kdybych byl hostem jejích letošních koncertů. Nabídla mi, abych si upravil jednu její píseň – pro mě zřejmě nejkrásnější melodii, kterou napsala. Zvlhly mi oči a trochu se mi zatočila hlava. Zmohl jsem se jen na: ,Bude mi obrovskou ctí!ʻ, líčí se setkání s charismatickou zpěvačkou Richard Pachman.

Koncertní turné Vyznanie Mariky Gombitové se uskuteční v Praze, Brně, Bratislavě (5. 12., Zimní stadion Ondřeje Nepely) a v Košicích (12. 12., Steel Aréna). Termíny a místa koncertů v Praze a v Brně budou oznámeny na jaře.