Vizuál muzikálu Ráj

Volně na sebe navazující trilogie hudebního skladatele Zdenka Merty a libretisty a režiséra Stanislava Moši, obnášející tři díly – Peklo, Očistec a Ráj, bude završena příběhem z blízké budoucnosti.  Premiéra Ráje proběhne už zítra, 8. února, na Hudební scéně Městského divadla Brno.

Oba autoři (kromě muzikálové féerie Sny svatojánských nocí) stavěli vždy na svých originálních příbězích, které měly za hlavní téma v různých podobách nejmocnější lidský fenomén – lásku.A nebude tomu jinak ani v tomto strhujícím příběhu velké lásky, v němž náš svět ovládnou dva nelidské fenomény – novodobé technologie a záhadná mimozemská civilizace, která se v našem světě orientuje pouze za pomoci námi vytvořené umělé inteligence – tedy počítačů.

Existuje jedna nádherná myšlenka, která uvádí, že jedinou možností, jak se domluvit s bytostmi, které nás navštíví z vesmíru, bude hudba. Úžasná představa…  Hlavní lidskou postavou příběhu, který se odehrává čtyřicet let poté, co na naší zemi došlo k záhadné katastrofě a lidstvo se ve svém vývoji ocitlo celá staletí zpět, je Ruden, zestárlý muž, kdysi brilantní klavírní virtuóz, který se potkává s chlapcem, jenž v troskách města náhodou objeví funkční klavír. Chlapec, nesoucí jméno Malej, se do toho záhadného nástroje zamiluje a s nadšením i s velkou Rudenovou pomocí se jej v průběhu svého dospívání naučí ovládat. A není mezi mladými sám, kdo svůj talent zúročí v umění, jež nás lidi od nepaměti fascinuje. Malej je uhranut krásou a uměním mladinké tanečnice Oré. Jejich láska je však ve světě, zničeném roboty a čím dál víc ovládaném mimozemskou civilizací, téměř nemožná.

Zdenek Merta přirovnává formu nového muzikálu až k jakési formě melodramu, ve kterém má hudba svou podstatnou funkci. Režisér Stanislav Moša oslovil ke spolupráci svůj osvědčený tým: příběh hledající odpověď na to, jaká je představa dnešního člověka o ráji, se odehrává ve scéně Christopha Weyerse a v kostýmech Andrey Kučerové. Autory hudebního nastudování budou Dan Kalousek a Josef Javora, o hudební aranžmá se vedle Zdenka Merty postaral Daniel Kyzlink, choreografie vytvořil Michal Matěj. V roli Fénixe Rudena se můžete těšit na Ladislava Koláře nebo Stanislava Slováka, jeho žáka Maleje, který se od něj učí klavírnímu umění, hrají Lukáš Janota nebo Kristian Pekar a jeho dívkou Oré budou Kristýna Daňhelová nebo Viktória Matušovová. Důležitou postavu Vypravěčky/Vědmy, postavu mimo čas a prostor, která plní úlohu jakéhosi antického sboru ukazujícího směr, jímž lze inscenaci nahlížet, hrají Zora Jandová nebo Ivana Vaňková. V dalších rolích se můžete těšit na Lucii Bergerovou nebo Markétu Sedláčkovou (Malejova matka), Daniela Rymeše nebo Marca Salvadoriho (Robot AM111), Dušana Vitázka nebo Libora Matouše (Petr), Dagmar Křížovou nebo Elišku Skálovou (Cora) a mnohé další.