Každá pohádka jednou končí – v sobotu 9. června ukončil téměř čtyřleté tažení v pražském Hudebním divadle Karlín velmi úspěšný muzikál Franka Wildhorna Carmen, který tu měl premiéru v říjnu roku 2008. Úspěšný byl nejen počtem odehraných repríz (celkem 307), ale i diváckou oblibou a velkou návštěvností. Zároveň byl vůbec prvním muzikálem úspěšných broadwayských autorů (Jekyll a Hyde, Svengali, The Scarlet Pimpernel, The Civil War), který měl světovou premiéru v Praze. Není proto divu, že během sobotní slavnostní derniéry se hercům na konci představení zaleskla v oku sem tam nějaká ta slza dojetí.

V hlavních rolích vystoupili Markéta Poulíčková, Robert Jícha, Václav Noid Bárta, Pavla Břínková a samozřejmě Lucie Bílá, pro níž byla postava vášnivé cikánky Carmen přímo rolí na tělo.
“Carmen mě uhranula svým temperamentem, je jí pořád plné jeviště. Hrdinka je to provokativní, odvážná, zkrátka žádná chudinka. Nakonec obětuje pro lásku všechno – jako většinou já,” prozradila pro náš magazín Lucie Bílá. Odehrála většinu ze zmíněných více jak tří set představení, zbytek odzpívala její neméně oblíbená alternantka Dasha. Muzikál vidělo více jak 260 tisíc diváků.

Úspěchem je rovněž deset tisíc prodaných nosičů s písněmi z Carmen, což připomněl ředitel hudebního vydavatelství EMI Vladimír Kočandrle předáním platinové desky přímo při závěrečné děkovačce. Po slavnostním představení promluvil i mluvčí divadla Tomáš Matějovský: „Musím oznámit smutnou událost. Toto je konec. Konec představení Carmen. Ale každý konec je zároveň začátkem něčeho nového. Takže se již nyní můžete těšit na nový muzikál Aida.“
Dle našich zatím nepotvrzených informací diváky čeká v příští sezoně nejen česká premiéra muzikálové Aidy, ale také nové nastudování oblíbené klasické operety Mamzelle Nitouche.

Během děkovačky vystoupil i ředitel HdK Egon Kulhánek a poděkoval všem účinkujícím za úsilí a nasazení, se kterým se věnovali tomuto dílu, především pak osobité představitelce ohnivé Carmen Lucii Bílé, hrající od loňského března bez alternace. Jako poděkování jí přímo na jevišti předal obrovskou kytici ve tvaru srdce.

Diváci však o muzikál Carmen přece jen nepřijdou, byť již ne v divadelní verzi. Na začátku letošního roku natočil totiž režisér František Antonín Brabec jeho filmovou adaptaci ve 3D, jejíž premiéra je plánovaná na konec letošního roku.

Foto: Josef Hrubý, derniera Carmen 9.6. 2012