Romantický příběh z prostředí nejznámějšího českého hradu na nejznámějším českém zámku – tak by se dal nazvat návrat muzikálu Jedna noc na Karlštejně, který zazněl včera v obnovené premiéře na zámku v Hluboké nad Vltavou.
Muzikál z pera hitmakera Zdeňka Bartáka a textaře a scénáristy Petra Markova vznikl původně na objednávku Hudebního divadla v Karlíně, které jej nakonec neuvedlo. Světové premiéry se dočkal v roce 2005 na scéně Těšínského divadla a v letech 2007 a 2008 byl následně s obrovským úspěchem uváděn pod širým nebem na nádvoří zámku Hluboká v produkci Divadla Hluboká nad Vltavou Zdeňka Pikla. Nově se publikum může těšit na dva účastníky TV show Cesta ke slávě Elišku Ochmanovou a Ladislava Korbela v rolích Aleny a Peška.

Muzikál Jedna noc na Karlštejně na motivy divadelní hry Jaroslava Vrchlického je půvabnou hříčkou o císaři Karlu IV. a jeho hradě Karlštejně, na němž nesměly pobývat ženy. Jedné noci se však na Karlštejně objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit na hradě noc v mužském přestrojení. Zatímco Alena přivádí k šílenství svého snoubence Peška, moudrý arcibiskup Arnošt z Pardubic pomáhá přestrojené královně proniknout ke králi a také ji chrání před slídivými pohledy cyperského krále a bavorského vévody, kteří nevěří, že by na hradě opravdu nebyla žádná „ženská”.

Celý příběh samozřejmě provází chytlavé melodie hudebního skladatele Zdeňka Bartáka, který se na Hlubokou vždy rád vrací:
“Vždycky, když sedím doma před prázdným notovým papírem a přemýšlím o tom, co se dá ještě vymyslet za nové melodie, propadám beznaději. Pak to najednou ze mne spadne a začnu “tvořit”. Na to, abych něco vymyslel, ale potřebuji absolutní samotu a klid, prostě všichni pryč. Asi je to tak správné, protože mám pak tu možnost vidět naopak plné hlediště, které jde s příběhem a s hudbou, jako tady na Hluboké, je to úžasný zážitek. A závěrečný potlesk? Ten bych nikdy za nic nevyměnil. A tak vám všem děkuji. Hercům, spolupracovníkům i fandům Divadla Hluboká a hlavně vám úžasným tleskajícím divákům, bez kterých by bylo zbytečné cokoli psát.”

Během letošního Divadelního léta čeká od 8. do 26. července diváky osm repríz zmíněné hudební komedie Jedna noc na Karlštejně, kterou v srpnu vystřídá dvanáct představení neméně populární muzikál Romeo a Julie. V pokladně jsou k dispozici také CD nosiče s oběma muzikály.

Zdeněk Barták – Petr Markov: JEDNA NOC NA KARLŠTEJNĚ

Produkce: Zdeněk Pikl
Hudební režie: Daniel Barták
Režie a choreografie: Pavla Nýdlová
Kostýmy: Zuzana Rubešová, Marie Piklová, Miloslav Kocmich
Scéna: Miloslav Kocmich
Hudební nastudování: Petr Píša
Hudební spolupráce: Frankie Žyrnov

Hrají a zpívají (Divadelní léto 2011):

Karel IV. – císař římský a král český: Aleš Chrt
Eliška Pomořanská – jeho choť: Ivanne (Ivana Plachá)
Arnošt z Pardubic – arcibiskup pražský: Jiří Hruška
Štěpán – vévoda bavorský: Zdeněk Pikl
Petr – král cyperský a jeruzalémský: Luděk Šindelář
Ješek z Wartenberka – purkrabí: Eduard Váňa
Alena – jeho neteř: Zuzana Benešová / Eliška Ochmanová
Pešek – císařův číšník: Lukáš Randák / Ladislav Korbel
Šašek – králův blázen: Petra Karvánková
Setník – velitel stráží: Zbyněk Novotný
a company

Foto: Divadlo Hluboká nad Vltavou

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal