Divadlo Pikl, Jedna noc na Karlštejně,foto: Vítězslav Sladký

Po dvouleté pauze se na nádvoří zámku v Hluboké nad Vltavou vrátil muzikál. Konkrétně Jedna noc na Karlštejně Zdeňka Bartáka a Petra Markova, jež patří k diváckým trhákům na nejkrásnějším českém zámku už poněkolikáté. Zmíněný muzikál zde zaznamenal už přes 60 repríz a publikum jej vyžaduje zas a znova.

Letos se hraje v pozměněném obsazení, kdy se diváci mohou těšit na řadu hvězd, a to dokonce i v company (např. Jan Kopečný). Zatímco v úloze panovníka Karla IV. stále vystupuje charismatický a herecky výborný Aleš Chrt, role jeho chotě Elišky se letos zhostila pěvecky excelentní Zuzana Benešová. V této postavě jsem v minulosti viděl také Ivanu Plachou a Michaelu Noskovou. Každá ze zmíněných představitelek zamilované císařovny byla jiná, všechny však byly výborné. Benešové Eliška Pomořanská je herecky umírněnější a neafektovaná, její krásně čistý soprán však musí být slyšet až na hlubocké náměstí. Štěpána – úskočného vévodu bavorského – zahrál i zazpíval s humorem Zdeněk Pikl, principál Divadla Pikl a miláček publika. Neméně zdařile mu sekundoval Luděk Šindelář coby cyperský král Petr. Energie na rozdávání má v postavě vynalézavé a odvážné Aleny rovněž pěkně zpívající Elis Ochmanová, jež se potrhlými činy snaží dostat před oltář svého milého Peška. Nesmělého mladíka si s chutí zahráli Lukáš Randák a Pavel Šturma. Děj posouvá a glosuje „císařův blázen“ Rolnička ve výrazném pojetí Petry Karvánkové.

Divadlo Pikl, Jedna noc na Karlštejně,foto: Vítězslav Sladký

Český muzikál autorské dvojice Zdeněk Barták – Petr Markov v hudebním aranžmá Daniela Bartáka je roztomilou hříčkou napsanou podle známé hry Noc na Karlštejně Jaroslava Vrchlického o císaři Karlu IV. a jeho novém hradě Karlštejně, na kterém podle staré legendy nesměly přenocovat ženy. Proto, když se na hradě objeví nečekaně nejen samotný král s družinou, ale také dva nepříliš zvaní hosté (cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán) a k tomu všemu hned dvě ženy v přestrojení, je na pořádný malér i dobrou zábavu zaděláno. Hudební komedii režijně nastudoval David Cody, který se během reprízy v pátek 20. července ujal i dirigentské taktovky. Velmi temperamentní choreografie secvičila se sólisty i sborem renomovaná choreografka a tanečnice Petra Parvoničová. Velmi vtipně jí vyšly zejména parádní výstupy zbrojnošů. A pokud přidáte téměř tři desítky melodických písní Zdeňka Bartáka, které zaranžoval jeho syn Daniel Barták, je na světě příjemné letní představení s okouzlující atmosférou, na které většina diváků jezdí vícekrát, než jednou.

Pokud jste Jednu noc na Karlštejně zatím neviděli, máte letos šanci ještě 10., 17. a 18. srpna. Ovšem pouze v případě, že se uvolní již zarezervované vstupenky, neb i zbývající reprízy jsou vyprodány.

Divadlo Pikl, Jedna noc na Karlštejně,foto: Vítězslav Sladký

Divadlo Pikl, Jedna noc na Karlštejně,foto: Vítězslav Sladký