Bratislavské divadlo Nová scéna se rozhodlo vyhovět prosbám mnohých svých diváků a po Františkovi z Assisi vydalo na hudebním nosiči také svůj další úspěšný muzikál Báthoryčka.

Jeden z vůbec nejúspěšnějších slovenských autorských muzikálů posledních dvaceti let je dílem hudebního skladatele Henricha Lešky, libretistky Jany Kákošové a textařů Ivana Vojtka a Martina Sarvaše. Muzikálové zpracování příběhu o této legendární sadistce a záhadné uherské šlechtičně ve světě nepřejících mužů, pojednává především o neštěstí člověka, osamělosti i hledání smyslu života, ale také o snech, tužbách a slabinách ženy v zajetí nesplněných očekávání. Originální hudbu inspirovanou slovenským folklórem doprovází nápaditá choreografie s množstvím náročných tanečních obrazů a bohatá výprava.
Báthoryčka si získala srdce diváků už při scé premiéře v roce 2000 na scéně nitranského Divadla Andreja Bagára, kde ji vidělo neuvěřitelných pětašedesát tisíc diváků. Nemenší úspěch sklízí nyní dílo od své říjnové premiéry také v Bratislavě.

Titulní úlohu hraběnky Alžběty Báthoryové na CD nazpívala Katarína Hasprová, v dalších rolích můžeme slyšet Janka Galloviče (Thurza), Pavola Plevčíka (Ficko), Katku Ivankovou, Róberta Haláka, Janu Valockou nebo Katarínu Čillíkovou. Hudební nastudování je dílem Ľubomíra Dolného.

Kmotrem nového CD se stal světoznámý operní pěvec Peter Dvorský, který nový nosič za účasti inscenátorů, herců a mnohých dalších hostů společně s Katarínou Hasprovou pokřtil symbolicky rudým vínem přímo na Nové scéně před jednou z repríz Báthoryčky. Příjemnou atmosféru křtu znásobilo nejen několik hudebních ukázek ze zmíněného muzikálu, ale i přítomnost mnoha významných postav slovenského kulturního života, jako je Vašo Patejdl, Mária Kráľovičová, Soňa Valentová, Ľubomír Feldek, Boris Kollár, Braňo Záhradník nebo Štefan Skrúcaný.

CD Báthoryčka je k dispozici v pokladně Nové scény na bratislavském Kollárovom námestí 20, nebo přímo během představení v divadle.

Foto: Nová scéna Bratislava