Další, ne nevýznamná muzikálová událost se odehraje v pátek 26. února v Městském divadle v Mostě, které uvede v premiéře populární muzikál Davida Yazbeka DONAHA! Pro oblastní divadlo se jedná o mimořádně odvážný počin, který bohužel stojí na okraji zájmu většiny médií, jenž se věnují povětšinou jen pražské a brněnské muzikálové scéně. Vždyť pokud se chcete veřejně a za peníze svlékat, a nejste-li zrovna ztepilá kráska, musíte k tomu mít pádný důvod a velkou odvahu. Důvod by parta ocelářů z amerického Buffala měla. Přímo to říká jeden z nich, Ethan Girard:
„Zavřeli fabriku a nás vyhodili jako nějakej šmejd.“
Kolega Marty Ethana doplní: „Už jsem bez práce půldruhého roku. Mám hypotéku a děti na studiích.“
Co s tím? Jednoho dne přijdou na nápad, který se zpočátku jeví jako naprosto šílený: Založit profesionální pánskou striptýzovou skupinu! Půjdou skutečně „donaha“?

Libreto muzikálu vzniklo podle vynikajícího scénáře stejnojmenného britského filmu, který v nadsázce a s velkým smyslem pro humor vypráví o partě nezaměstnaných kamarádů a životních smolařů, kteří tak dlouho nemohou zavadit o práci, až se rozhodnou založit si vlastní striptérskou skupinu. Doufají, že právě jejich show bude nepřekonatelnou konkurencí napomádovaným striptérům, pravidelně hostujícím v místním klubu, a přinese jim kýžený výdělek. Jenomže cesta k vytouženému úspěchu není jednoduchá – pro striptýzovou produkci v nočním klubu nemají totiž ani ty nejzákladnější předpoklady. Zato mají odhodlání získat zpět sebevědomí a dokázat sobě, svým manželkám, dětem i přátelům, že nejsou v životě ještě zdaleka odepsaní.

Autorem divadelního muzikálu Donaha (The Full Monty) je hudební skladatel, textař a spisovatel David Yazbek, umělec židovsko-italsko-libanonského původu. Na The Full Monty spolupracoval se scénáristou Terrencem McNallym. Ten je autorem jednatřiceti divadelních her, devíti muzikálových a čtyř operních libret, tří filmových scénářů a nositelem mnoha prestižních cen. Yazbeka oslovil, když v roce 2000 práci na Donaha odmítl hudební skladatel Adam Guettel. Následně společně vytvořili dílo, jemuž v té době konkuroval jen muzikál Producenti. Od roku 2009 zpracovává David Yazbek pro španělského filmového režiséra Pedro Almódovara téma ženy na pokraji nervového zhroucení, jehož uzavřené čtení proběhlo v říjnu loňského roku. Letos na jaře pak má být hotov muzikál Dannyho Elfmana, pojednávající o životě slavného iluzionisty Harryho Houdiniho, k němuž Yazbek píše písňové texty. A konečně v sezoně 2010/2011 bude mít na Broadwayi premiéru jeho nový muzikálový titul Bruce Lee: Cesta na západ.

V mosteckém činoherním souboru má uvádění muzikálových a operetních titulů dlouhou tradici. Hudební divadlo se tu těší tradiční divácké přízni a velké, moderně vybavené jeviště skýtá pro jejich uvádění velmi dobré podmínky. Prvním čistě muzikálovým titulem se zde stala Srbova inscenace Balady pro banditu z května 1997, když ještě před tím byla uvedena opereta Mamzelle Nitouche v režii Milana Schejbala (1994) a hra s autentickými písněmi Edith Piaf a Marlene Dietrich – Edith a Marlene v režii Pavla Pecháčka (1996). Po úspěšné Baladě pro banditu následoval ještě téhož roku komorní muzikál Každý má svého Leona, inscenovaný na scéně Divadla rozmanitostí. Pak se mostečtí pustili i do tak náročných titulů, jako je Divotvorný hrnec, Šumař na střeše, Šakalí léta, Sugar, My Fair Lady nebo Řek Zorba.
Muzikálu Donaha! se tu chopil renomovaný režisér a choreograf Radek Balaš, který tento titul s obrovským úspěchem nastudoval už v pražském Divadle na Vinohradech.

Terrence McNally – David Yazbek: DONAHA!
(The Full Monty)

Překlad: Pavel Dominik
Režie a choreografie: Radek Balaš
Dramaturgie: Vlastimil Novák
Scéna: Pavel Zikmund
Kostýmy: Jolana Schofield – Kubická
Hudební nastudování: Tomáš Alferi

Osoby a obsazení:

Jerry Lukowski: Lukáš Rous
Nathan Lukowski: Matěj Mach nebo Ondřej Hyneš
Pam Lukowská: Zita Benešová
Teddy Slaughter: Otto Liška
Dave Bukatinsky: Jiří Kraus
Georgie Bukatinská: Karolína Lišková
Harold Nichols: Svatopluk Schiller
Vicky Nicholsová: Michaela Krausová
Malcolm MacGregor: Radim Madeja
Molly MacGregorová: Regina Razovová
Ethan Girard: Vít Herzina
Noah (Bejk) T.Simmons: Dušan Matouš
Jeanette Burmeisterová: Šárka Cinkeová
Buddy (Keno) Walsh: Jan Veselý nebo David Madar
Reg Wiloughby: František Nedbal
Marty: Jan Beneš
Estelle Genovesová: Matina Šimíčková
Susan Hersheyová: Ivana Zajáčková
Joanie Lishová: Petra Kasalová
a company

Premiéry 26. února v 19:30 a 27. února v 19:00 na Velké scéně Městského divadla Most.

Foto: Městské divadlo Most