Další dvě premiéry mají za sebou divadla tentokrát ve městech na východě republiky. Zatímco Slovácké divadlo Uherské Hradiště uvedlo semaforskou Dobře placenou procházku v nové adaptaci Radka Balaše, opavské Slezské divadlo sáhlo po osvědčeném a u nás velmi oblíbeném muzikálu Davida Yazbeka Donaha!

Že se semaforská poetika Suchého a Šlitra líbí, ve Slováckém divadle dokázala už inscenace Igora Stránského Kdyby tisíc klarinetů s živou kapelou na jevišti. V sobotu zde poprvé zazněla jazzová opera Dobře placená procházka, která se nedávno hrála dokonce i v pražském Národním divadle. Režisér Radek Balaš na jeviště přivedl příběh o honbě za majetkem v novém kabátě. „Chtěli jsme se oprostit od šedesátých let, kdy procházku dvojice Suchý + Šlitr napsala a doufám, že se nám to povedlo,“ říká režisér známý v Uherské Hradišti coby inscenátor muzikálů Donaha! či Cikáni jdou do nebe. Tvůrci dílo označují též za buffoperu a je tedy jasné, že na děj i operní žánr sám bude nahlíženo opět z patřičně humorného nadhledu. Ústřední melodií je milostná píseň “Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám”. Komorní, groteskně moralitní příběh, pojednává o manželích v rozvodu, kterým situaci “zkomplikuje” po tetičce zděděný milión, určený však jejich zatím nepočatému dítěti. Manželé Uli a Vanilka se v naději na velké bohatství začnou usmiřovat, o Vanilku však náhle usiluje i jejich rozvodový advokát. Vanilka se snaží oběma uniknout a situaci rafinovaně vyřešit skrze náruč poněkud nesmělého a nakonec i mystického Listonoše. Do toho náhle vstupuje do dveří živá Teta z Liverpoolu… Premiéra v Semaforu se uskutečnila 15. června 1965 v režii Jána Roháče, o rok později byla natočena televizní verze v režii Miloše Formana.

Jiří Suchý, Jiří Šlitr: Dobře placená procházka

Režie a choreografie: Radek Balaš
Scéna: David Marek
Kostýmy: Jolana Schofield–Izbická
Hudební úprava a aranžmá: Karel Cón a Josef Fojta
Hudební nastudování: Josef Fojta
Pohybová spolupráce: Jitka Josková
Dramaturgie: Igor Stránský

V hlavních rolích:

Uli: Petr Čagánek
Vanilka: Klára Vojtková
Teta: Anna Pospíchalová
Advokát: Martin Vrtáček
Listonoš: Tomáš Šulaj

Českou premiéru měl muzikál Donaha! v roce 2005 a jeho kvality už prověřila celá řada divadel. A letos je na řadě Opava. Děj muzikálu je už dostatečně známý – v Buffalu chcípl pes, ocelárnu zavřeli a propuštěným zaměstnancům nezbývá nic jiného, než týden co týden čekat na mizivou podporu. Jerrymu hrozí, že přijde o syna, protože dluží za výživné, Dave propadá sebelítosti a prožívá manželskou krizi. Když tihle dva rozmluví dalšímu ztracenému případu – Malcolmovi – sebevraždu, vytvoří se základ party outsiderů, která se pod heslem „zoufalí muži dělají zoufalé věci“ odhodlá uspořádat striptérské vystoupení – a snad vydělat „záchranný“ balík peněz.

Terrence McNally, David Yazbek: DONAHA!

Překlad: Pavel Dominik
Úprava textu, choreografie, režie: Roman Groszmann
Scéna: Roman Groszmann
Kostýmy: Sylva Marková
Dramaturgie: Alžběta Matoušková

Osoby a obsazení:

Jerry Lukowski: Jakub Stránský
Nathan Lukowski: Vít Hofmann, Viktor Kuzník, Jaromír Srubek
Pam Lukowská: Šárka Vykydalová
Dave Bukatinski: Roman Slovák
Georgie Bukatinská: Kamila Srubková
Harold Nickols: Martin Táborský
Vicki Nickolsová: Ivana Lebedová
Malcolm MacGregor: Martin Valouch
Ethan Girard: Michal Stalmach
Noah (Bejk) Simmons: Michal Przebinda, Lubomír Ondráček
Jeanette Burmeisterová, pianistka: Hana Vaňková
Buddy (Keno) Walsh, striptér: Daniel Volný
Reg Willoughby: Miroslav Neborowský
a další

Ilustrační foto:

1, 4, 5) Slezské divadlo Opava, muzikál Donaha!
2, 3) Slovácké divadlo Uherské Hradiště, Dobře placená procházka