Foto: Vítězslav Sladký

Tradiční koňské spřežení, herci v kostýmech a nadšená veřejnost – takové bylo otevření nové divadelní sezony 2023/24, kterou v Plzni odstartoval už poosmé průvod Vendelín.

Srocení začalo kolem půl čtvrté odpoledne v plzeňské Mlýnské strouze. Odtud se pochod herců, tanečníků a muzikantů za hojné účasti kulturní veřejnosti přesunul sadovým okruhem pod hotelem Continental, Západočeským muzeem a dále přes Kopeckého sady kolem Státní vědecké knihovny až k Velkému divadlu, kde na návštěvníky čekalo uvítání a bohatý program, během něhož se představily postupně všechny soubory DJKT Plzeň v pořadí Opera, Balet, Činohra a Muzikál.

Foto: Vítězslav Sladký

V historickou postavu Vendelína Budila se letos proměnil charismatický prošedivělý herec Zdeněk Hruška v doprovodu devíti nádherných múz. . Ten také program u Velkého divadla společně s ředitelem DJKT Plzeň Martinem Otavou a šéfy jednotlivých uměleckých souborů moderoval. Zatímco loni si všichni přáli, aby sezona proběhla zdárně a kompletně, letos už bylo české covidové dobrodružství zapomenuto a šéfové souborů ve svých zdravicích vsadili na tradiční hodnoty naší kultury a kulturnosti, kdy v popředí stálo zejména smetanovské výročí a česká hudba.

Foto: Vítězslav Sladký

Hodně štěstí popřála umělcům i divákům plzeňská radní pro kulturu Eliška Bartáková a slíbila také letos divadlu bohatou podporu. Následně zazněla hodinu a půl trvající ukázka z produkce divadla. Soubor opery, vedený dirigentem Jiřím Petrdlíkem, například provedl úvod ze scénického melodramatu Radúz a Mahulena a z oper Italka v Alžíru a Nabucco. S tím, že nastávající sezona bude samozřejmě patřit zejména Bedřichu Smetanovi.

Po Jiřím Pokorném (balet) a Apoleně Veldové (činohra) se dočkali i příznivci muzikálu. Šéf souboru Lumír Olšovský představil letošní hvězdnou sezonu: „Diváci se tentokrát mohou těšit na skutečně bombastické tituly. Na podzim poprvé v Plzni nastudujeme legendární rockovou operu Jesus Christ Superstar, dílo, které dosud nadchlo miliony diváků několika generací po celém světě. V únoru pak uvedeme na Malé scéně další světoznámý titul, Company Stephena Sondheima, abychom se připravili na vrchol letošní sezony, nejúspěšnější český muzikál Dracula. Diváci mohou s napětím očekávat i nastudování dalšího vítězného díla z naší autorské soutěže Intro, tentokrát pro dětského diváky,“ vypočítává Lumír Olšovský.

Nová divadelní sezona 2023/24 byla slavnostním přípitkem zahájena. Ať žije a my s ní!!

Foto: Vítězslav Sladký