Průvod Vendelín

Průvod Vendelín

Už potřetí prošel centrem Plzně průvod Vendelín, jehož tradici odstartoval v roce 2014 u příležitosti otevření Nového divadla ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Martin Otava. Každým rokem přináší průvod nějakou novinku – letos vycházel z Mlýnské strouhy a končil na náměstí Republiky, kde diváky čekal více než dvouhodinový kulturní program. Předtím prošli kejklíři sadovým okruhem a zastavili se v Proluce, před Západočeským muzeem, Státní vědeckou knihovnou a pod Velkým divadlem.

V čele průvodu jel koňský povoz, který vystřídal loňský hasičský historický speciál. Na něm se vezl člen činohry Divadla J. K. Tyla a populární televizní herec Martin Stránský, převlečený za slavného plzeňského herce Vendelína Budila, po kterém je průvod pojmenován. Ředitel divadla Martin Otava nesl hned za povozem velkou Budilovu podobiznu. Do plzeňských ulic vyrazily desítky umělců, milovníků a podporovatelů umění a lidí kulturně a společensky činných či jen nadšených, Známé divadelní tváře provázeli akrobaté, tanečníci i nejrůznější folklórní kapely. Členové muzikálového souboru přišli povětšinou v atraktivních kostýmech z muzikálu Děj se co děj.

Na náměstí Republiky se pak postupně představily jednotlivé kulturní instituce a neziskové organizace. O program trvající až do večera se postarali Kvarteto Plzeňské filharmonie, soubory činohry, muzikálu i baletu Divadla J.K. Tyla v Plzni, Step by step studio, Plzeňští heligonkáři, Plzeňský lidový soubor Mladina, Žonglér o. s.,Divadlo ALFA, Dětský pěvecký sbor Jiřičky Plzeň a  c. k. Divadlo PLUTO, které zrovna slaví „osmnáctiny“. Součástí programu byly i workshopy a prezentace DEPA 2015, Unie výtvarných umělců Plzeň, Knihovny města Plzně, SUPŠ či ZUŠ Zámeček.

Nová kulturní sezona 2016/17, která přinese mimo jiné i muzikály Kdyby 1000 klarinetů, Liduschka (Baarová), West Side Story a Marylin byla zdárně zahájena!

Pavel Bár, Lumír Olšovský, Martin Otava

Pavel Bár, Lumír Olšovský, Martin Otava

Průvod Vendelín

Průvod Vendelín

Foto: Vítězslav Sladký