Těsně před krupobitím prošel Plzní průvod Vendelín, který tradičně zahajuje novou kulturní sezonu v Plzni.

Průvod Vendelín 2022, foto: Vítězslav Sladký

Herci všech čtyř souborů DJKT se sešli se svými diváky a celou kulturní veřejností v Mlýnské strouze, odkud průvod s koňským spřežením v čele prošel sadovým okruhem, Kopeckými a Smetanovými sady a zhruba po necelé půlhodině dorazil pod Velké divadlo v Plzni.

Zde všechny přivítal ředitel DJKT Martin Otava, zástupci města a členové jednotlivých souborů, tedy činohry, opery, muzikálu a baletu. Jako obvykle se děkovalo zřizovateli za podporu a divákům za přízeň v nelehkých časech. Kulturní program pak otevřela opera melodiemi z operety Netopýr (Radka Sehnoutková a Ivana Weberová) a sborem ze Smetanovy Prodané nevěsty. Orchestr řídil šéf opery Jiří Petrdlík. Překvapivě rovněž zpěvem zaujala i plzeňská činohra, balet se blýskl dvěma tanečními ukázkami. Závěr celého programu patřil muzikálovému souboru, který představil posluchačům chystaný původní muzikál Kozí válka, koncertní program Jsme muzikál ‚v Besedě‘ a nedávno odpremiérovaný titul Fun Home.

Všechny účinkující během celého odpoledne podporoval mohutný dav fanoušků, který zcela zaplnil prostor pod divadlem. Mezi diváky se hojně diskutovalo o budoucnosti české kultury, zahlédl jsem zde i celou řadu dřívějších divadelních umělců. Za necelou půlhodinu po ukončení akce se Plzní prohnala silná bouřka s krupobitím. Program naštěstí nepoznamenala.

Průvod Vendelín 2022, foto: Vítězslav Sladký
Múzy Vendelína Budila, foto: Vítězslav Sladký
„Vendelín Budil“ s Martinem Otavou, foto: Vítězslav Sladký
Radka Sehnoutková, Jiří Petrdlík, foto: Vítězslav Sladký
Ukázka z muzikálu Kozí válka, foto: Vítězslav Sladký