Světová premiéra dlouho očekávaného původního českého muzikálu na motivy příběhu Jacka Rozparovače se blíží. Fantom Londýna zazní poprvé v režii Lumíra Olšovského v Divadle Jiřího Myrona už ve čtvrtek 16. května. Jako královna Viktorie se divákům představí populární zpěvačka Jitka Zelenková.

Muzikálem Fantom Londýna vrcholí současná sezóna souboru opereta / muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Diváky čeká napínavý příběh, kde každá z postav může být vrahem. Působivou scénu temného viktoriánského Londýna navrhl Ondřej Zicha. “Takto rozsáhlý a náročný projekt může vzniknout jen výjimečně a já jsem rád, že nám NDM dalo takovou důvěru. Od základu nově vznikalo úplně všechno včetně hudby, textu a také scény, pro kterou jsem hledal inspiraci nejen v příběhu Jacka Rozparovače, ale i v samotném městě, kde se příběh odehrál. Z Londýna jsem si přivezl mraky materiálů, fotografie uliček i originálních dobových nápisů. Londýn byl už tehdy úžasné velkoměsto, jehož náladu jsem chtěl věrně přenést na jeviště,” vysvětluje scénograf Ondřej Zicha.

Kromě scény diváci určitě ocení i výpravné kostýmy: Brněnská výtvarnice Kateřina Bláhová navrhla oděvy pro více než padesát postav od těch nejchudších obyvatel Londýna přes dvořany Buckinghamského paláce až po Její Veličenstvo královnu Viktorii – v této roli se jako speciální host představí zmíněná Jitka Zelenková.

Premiérou vyvrcholí několikaletá práce celého týmu, jehož jádrem jsou autor hudby Radim Smetana, autor písňových textů Michael Prostějovský a autoři libreta Pavel Bár a Lumír Olšovský, který je zároveň režisérem inscenace.
“Základem je tajemná atmosféra. Naším záměrem bylo vytvořit napínavý thriller, ovšem zasazený do muzikálového příběhu, takže tam samozřejmě nechybí ani romantika a láska. Ta k lidem, ať už žijí kdekoli v jakékoli době, prostě patří,” uvádí režisér Lumír Olšovský a dodává: “Ostravský soubor dobře znám. Je samozřejmě příjemné spolupracovat s lidmi, se kterými mám skvělou zkušenost už z práce na předchozích inscenacích.”

Titul, inspirovaný slavným příběhem, si soubor operety / muzikálu NDM nevybral náhodou – právě letos totiž uplyne 125 let od událostí, které proslavily Jacka Rozparovače. Hudební nastudování provedl Marek Prášil, choreografie je dílem Martina Gogy. V hlavních rolích muzikálu vystoupí Martina Šnytová, Lukáš Adam / Robert Finta, Ondřej Bábor / Juraj Čiernik, Roman Harok, Libor Olma, Lada Bělašková / Eva Villámová, Vladimír Polák / Jaroslav Rusnák a mnozí další.

Světová premiéra muzikálu Fantom Londýna se koná 16. května v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona, druhá premiéra je na programu 18. května v 18.30 hodin.

Foto: Martin Popelář, NDM Ostrava