Speciální zvony ohlašují příchod muzikálu Quasimodo do pražského Divadla Hybernia. A budou znít vždy, když bude vstupovat legendární hrbáč na scénu. Poprvé se tak stalo včera po poledni, kdy se konala za účasti autorů, inscenátorů, herců a novinářů první zkouška nového muzikálu, spojená s tiskovou konferencí. Zmíněné zvony pochází z dílny Michala Trvalce.

Přestože jsou divadelní prázdniny, začala první fáze zkoušek chystaného projektu. Quasimodo se s krásnou Esmeraldou usadí na scéně v Hybernii až do poloviny srpna, pak bude následovat krátká pauza a v září vstoupí přípravy muzikálu do finále. Celé snažení by mělo vyvrcholit slavnostní premiérou 11. listopadu tohoto roku. Přesto už teď v létě dostali hlavní protagonisté pořádně zabrat a někteří si připadali jako invalidé. Do těla jim dala především choreografka Jana Burkiewiczová, která má starosti pohybovou přípravu. Kupříkladu Marián Vojtko (Frollo) a Roman Vojtek (Phoebus) se novinářům pochlubili churavými zády, prvně jmenovaný bederním krunýřem a druhý naopak se zablokovanou krční páteří. Bez potíží nebyl ani jeden z představitelů titulního hrdiny Tomáš Trapl:
“Paní choreografka nás hned na první zkoušce vyvedla z mylných představ, že se v tomto muzikálu nebude až tak moc tančit. Ani moje záda nejsou úplně v pořádku, koneckonců, jak to může dopadnout, když šedesátikilový herec zvedá osmdesátikilové akrobaty. Myslel jsem si, že budu jenom zpívat, ale zatím jsem neslyšel ani notu, a připadám si jako v posilovně”, stěžoval si naoko Tomáš Trapl.

Naopak velmi spokojená je s průběhem zkoušek Vanda Károlvi, která hraje matku Gudulu (v alternaci s Radkou Fišarovou):
“Má-li být nějaký projekt úspěšný, potřebuje nápad, kreativitu a čas. Jsem ráda, že se můžu podílet na muzikálu, který se nezkouší ve spěchu pouhé dva měsíce, a už jde jakýsi polotovar na jeviště s tím, že se to časem usadí. To není dobré.”
V podobném duchu hovořil také režisér Martin Kukučka, který nepřišel s direktivní verzí režijního přístupu, ale podle vlastních slov se bude snažit využít charakteru a potenciálu jednotlivých herců. Soustředit se chce hlavně na prožitek.

Historický román francouzského spisovatele Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži, kterým je muzikál inspirován, je jedním z nejvýznamnějších děl světové literatury. Svou nesmrtelnost si získal především strhujícím zpracováním nadčasových témat – lásky, zrady, žárlivosti i nenávisti. Pohnutý osud ošklivého hrbáče z chrámu Notre Dame v Paříži a krásné cikánky Esmeraldy inspiroval také režiséra Martina Kukučku, který vytvořil spolu se svým kolegou ze známého režijního dua SKUTR, Lukášem Trpišovským, libreto. Hudbu složili Petr Kaláb, Jan Maxián a Jakub Prachař, pod texty písní je podepsán Petr Kolečko. Choreografie se ujme Jana Burkiewiczová, scéna vzejde z dílny studia Artcore, kostýmy jsou od návrhářek z módní značky Chatty. Důležitým prvkem výpravy budou také projekce od společnosti Xlab.

Produkce se samozřejmě neobejde bez maskérů, přičemž speciálním oříškem je právě líčení Quasimoda. Jeho silikonová maska a hrb jsou dílem renomovaného maskéra Petra Fadrhonse, který se podílel i na zahraničních filmech Hartova válka, Van Helsing či Příběh rytíře.
„Na promaštěný obličej se ve třech vrstvách nanese silikon a nechá se důkladně zaschnout. Poté se ztvrdlá hmota překryje sádrovými fáči, a to také ve třech vrstvách a vše se pevně uhladí, aby vzniklo sádrové lůžko. Po zaschnutí se pomalu oddělí sádrové lůžko a z obličeje se sloupne silikon. V této fázi je připravený odlitek, který se vylije sádrou, a požadovaná část Quasimodova obličeje potřebná pro modelaci je hotova,“ popisuje proces vzniku zvoníkovy znetvořené tváře sám Fadrhons.

Součástí včerejší prezentace byl i efekní duet Quasimoda a Esmeraldy, který odzpívali Radka Pavlovčinová a Csongor Kassai. I z jediné hudební ukázky jsme usoudili, že se tentokrát mají diváci opravdu nač těšit. Ostatně – nechte se překvapit…

Obsazení muzikálu Quasimodo:

Esmeralda – Markéta Procházková/ Radka Pavlovčinová
Quasimodo – Tomáš Trapl/ Csongor Kassai
Pierre Gringoire – Ondřej Ruml/ Radúz Mácha
Claudius Frollo – Jiří Korn/ Marian Vojtko
Matka Gudula – Radka Fišarová/ Vanda Károlvi
Phoebus – David Kraus/ Roman Vojtek
Lily – Zdenka Trvalcová/ Lucia Molnárová/ Kamila Nývltová
Špindíra – Petr Vančura/ Jan Cina

Foto: Autor článku

1, 5) Quasimodo a Esmeralda – Csongor Kassai a Radka Pavlovčinová
2) Choreografka Jana Burkiewiczová a režisér Martin Kukučka
3) Markéta Procházková, David Kraus a Radka Fišarová
4) Hudební ukázka v podání Radky Pavlovčinové a Csongora Kassaie
6) Logo muzikálu Quasimodo

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal