Téměř sedm desítek uchazeček, a pouze jediná hlavní role… Tak vypadal dnešní konkurz na roli Esmeraldy do muzikálu Quasimodo, který na scéně Divadla Hybernia uvede v listopadu společnost MUSICAL PRODUCTION, kterou zastupují Václav Pešír a Ema Krahulíková. Možná ovšem šanci dostane nakonec zpěvaček víc, jelikož si produkce mapovala potencionální herečky i pro další ženské role. Mezi účastnicemi castingu jsme narazili na několik zvučných jmen, mezi kterými nechyběla například Olga Lounová, Kamila Nývltová, Michaela Nosková, Radka Pavlovčinová, Lucie Černíková, Česká Miss 2010 Jitka Válková nebo známá “česká Edith Piaf” Radka Fišarová, která už má jistou úlohu Esmeraldiny matky Guduly. Krom dalších hvězd a hvězdiček pražské muzikálové scény i různých TV show, jako je Marie Blahynková, Michaela Doubravová, Zuzana Benešová, Markéta Procházková či Dagmar Zázvůrková, na casting přijely například Jana Holišová a Michaela Horká z Brna, Soňa Borková z DJKT Plzeň nebo slovenská kráska a nová tvář muzikálu Kat Mydlář Betka Bartošová.

Součástí dnešní zkoušky byla jak pěvecká, tak i pohybová prezentace. Každá z účastnic nejprve zazpívala dva úryvky, muzikálovou nebo jinou píseň a ukolébavku dle vlastního výběru. Nejčastěji tak zněly melodie z muzikálů Chicago, Bídníci, Dracula, Monte Cristo, Jesus Christ Superstar, ale také několik zajímavých šansonů. Není tedy divu, že se z jeviště nesla nejen čeština, ale také angličtina a francouzština. Některé zpěvačky předvedly doslova hvězdný zpěv, jiné jen hvězdné manýry – například jedna ze slovenských účastnic, která si ani nezapamatovala číslo písně z nahrávky, kterou chtěla zpívat. Naštěstí byla konkurzní komise tentokrát velmi shovívavá. Nejenže zmíněnou slečnu okamžitě nevyhodila (jak by se to mnohde stalo), ale výkony soutěžících ani nijak nekomentovala. Po pěvecké části zkoušky si adeptky vyzkoušely po skupinkách i část choreografie z muzikálu Quasimodo.

Nová Esmeralda doplní zkušený a profesionální tým zpěváků. V muzikálu Quasimodo se představí kupříkladu Jiří Korn, Ondřej Ruml, Tomáš Trapl, David Kraus, Roman Vojtek, Csongor Kassai, Marian Vojtko, Zdenka Trvalcová a mnozí další. Celý příběh se odehraje na sugestivní scéně a součástí efektní choreografie bude i akrobatické performance dua Dae Men. Uchazečky o roli Esmeraldy si přišli prohlédnout a podpořit i jejich budoucí kolegové – Tomáš Trapl, který se v alternaci zhostí titulní úlohy Quasimoda, a také Marián Vojtko a Jiří Korn, oba vybraní pro roli Claudia Frolla. Během konkurzu bylo vidět mnoho přesvědčivých výkonů a favoritek je hned několik.

A jak by vlastně hledaná Esmeralda měla vypadat? Na to jsme se zeptali zpěváka a muzikálového pedagoga Tomáše Trapla:

“Předem musím konstatovat, že mne až překvapilo, kolik nadějných mladých zpěvaček se dnešního konkurzu zúčastnilo. Řada z nich přijala z Brna nebo ze Slovenska, a neslyšel jsem snad jediný podprůměrný výkon. Podle mého názoru nestačí, že bude budoucí Esmeralda dobře tančit a zpívat, ale musí v sobě mít i určitou křehkou krásu. Nemusí to být žádná univerzální krasavice, ale představuji si, že úlohu nakonec získá drobná dívka, z níž bude cítit jakýsi tajemný esprit,” vysvětluje Tomáš Trapl.
Konečný výběr bude znám po druhém kole konkurzu, jež se uskuteční 22. dubna 2011.

Foto: Autor článku (zákulisí konkurzu v Divadle Hybernia 11. dubna 2011)