Krajský soud v Plzni od včerejšího dne řeší kauzu, jaká zřejmě v českém divadelnictví nemá obdoby. Velmi populární operetní, muzikálový a operní pěvec Robert Šicho je obžalován z pokusu o vraždu. Zmíněného činu se měl dopustit na rovněž významném divadelním umělci, který zpívá barytonové role a režíruje, nyní nejčastěji v Divadle F.X.Šaldy v Liberci (jméno nelze dle zákona uvést).

Jak uvedl zpravodajský server iDNES.cz, obžaloba dospěla k přesvědčení, že Šicho loni v listopadu vylákal kolegu na smyšlená vystoupení v Mariánských Lázních a v Německu.
„S půjčeným autem jel Šicho jako řidič. Zhruba na 101. kilometru dálnice D5 u Heřmanovy Huti na Plzeňsku předstíral poruchu na autě. Na kolegu sedícího na místě spolujezdce zezadu zaútočil a začal ho škrtit. Napadenému se podařilo škrtidlo odsunout z krku,“ popisovala útok obžalovaného státní zástupkyně Václava Brýdová.
Tím údajně atak neskončil. „Když se mi podařilo hladké lanko vytáhnout z krku přes ústa nad nos, ucítil jsem rupnutí, škrtidlo povolilo, zůstalo mi v ruce. Pootočil jsem se a najednou to začalo vedle mě prskat,“ líčil soudu pěvec, jak byl následně napaden elektrickým paralyzérem. Šicho obvinění popírá a tvrdí, že se spolujezdec naopak pokusil uškrtit jeho. Obžaloba má však proti němu pádný argument. Když se druhý umělec dovolal pomoci, lékaři na jeho krku odhalili rýhu po škrcení. Proč se pěvci na dálnici porvali? Oba přiznávají, že spolu měli už dříve incident v divadle v severních Čechách. Šicho ho soudu barvitě líčil. „Byla děkovačka po představení, já měl hlavní roli. On vedlejší, ale při děkovačce se nacpal mezi hlavní postavy a táhl nás dopředu k divákům. Přitom měl být někde na kraji. Pak na nás spadla opona. Byla to ostuda. Řekl jsem, že je debil. Dal mi dvě rány pěstí do hlavy, já mu dal do nosu,“ popsal konflikt. Ani v soudní síni se neudržel, aby kolegu neurazil. „Já jsem zpíval velké a hlavní role v divadlech, i ve Státní opeře. On má jen na dědky, celý život bude hrát jen dědky.“

Jednačtyřicetiletý Robert Šicho patří od devadesátých let mezi uznávané interprety a hrál téměř ve všech českých hudebních divadlech. Specializoval se zejména na role milovníků v klasických operetách, vystupoval však i v muzikálech a operách. Začátek svojí kariéry spojil s hostováním v Divadle J.K.Tyla v Plzni, kde zpíval například velmi náročnou titulní roli Paganiniho ve stejnojmenné operetě Franze Lehára, Rosillona ve Veselé vdově, Boccaccia, ale i knížete Rezanova v rockové opeře Juno a Avos. V divadlech v Olomouci, Liberci, Českých Budějovicích, Plzni či Ústí nad Labem nastudoval nespočet rolí. K vrcholům jeho kariéry jistě patří účinkování v Hudebním divadle Karlín, kde exceloval například v úloze Bárinkaye v Cikánském baronovi, v roce 1993 alternoval Tonyho s Pavlem Polákem ve West Side Story…
Díky své píli se dostal až na jeviště Státní opery v Praze, kde zpíval v operách Don Giovanni /titulní roli/, Hamlet, Nabucco, Turandot a Voják a tanečnice. Společně s Ivetou Dufkovou natočil CD operetních hitů. V současné době je bez stálého angažmá na volné noze. Polská krev v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem, kde hraje hlavní roli Bola Baraňského, je dosud na repertoáru.
Soubor se ovšem musí zatím obejít bez Roberta Šicha, který tráví poslední půlrok ve vazební věznici. Pokud mu zmíněný trestný čin bude v plném rozsahu prokázán, hrozí mu trest odnětí svobody až na patnáct let.

Foto: Pro SDOB Ústí nad Labem Petr Berounský/scéna z operety Polská krev – Zdenka Belas a Robert Šicho/ a Robert Šicho s pěvkyní Gabrielou Kopperovou