Písně legendární švédské skupiny Abba zazní konečně v češtině. Stane se tak už tento pátek 12. prosince v pražském Kongresovém centru, kde proběhne česká premiéra slavného komediálního muzikálu Mamma Mia.

Děj muzikálu Mamma Mia! napsala britská dramatička Catherine Johnsonová. Název díla je odvozen od stejnojmenné písně Mamma Mia!, která byla kdysi velkým hitem. Na přípravě díla se od samého počátku podíleli Björn Ulvaeus a Benny Andersson, členové skupiny ABBA, kteří složili původní hudbu a texty. Stranou nezůstaly ani členky Abby, Anni-Frid Lyngstad patřila mezi finanční producenty, Agnetha Fältskog projekt podpořila účastí na švédské premiéře.

Přestože byl název muzikálu převzat z písně skupiny ABBA, která v roce 1975 stoupala na žebříčcích hitparád, samotný příběh nemá s osudem kapely nic společného. Děj je situován na fiktivní řecký ostrov a vypráví příběh majitelky taverny Donny, která chystá svatbu pro svou dceru Sofii. Londýnská premiéra muzikálu se konala v dubnu 1999, na Brodwayi byl uveden v říjnu 2001 na scéně Winter Garden Theatre. Brodwayská inscenace získala v roce 2002 pět nominací na cenu Tony, žádnou však nezískala. Muzikál byl inscenován v řadě dalších zemí. V říjnu 2007 bylo v rámci mezinárodního turné několik představení odehráno i v Praze.

Zcela nové uvedení tohoto muzikálového hitu ve velkém sále Kongresového centra Praha bude mít premiéru 12. prosince 2014. Samozřejmostí je živý orchestr, velkolepá výprava a obsazení nejznámějších českých umělců. To vše pod taktovkou ostříleného českého režiséra Antonína Procházky. Největší hity jako Super Trouper, Chiquitita, Money Money Money, The Winner Takes It All, I Have A Dream, Our Last Summer, Dancing Queen nebo Mamma Mia diváci uslyší v českém překladu a s texty Adama Nováka.

Osoby a obsazení:

Donna: Alena ANTALOVÁ / Leona MACHÁLKOVÁ / Daniela ŠINKOROVÁ
Sophie: Hana HOLIŠOVÁ / Ivana KOROLOVÁ / Sabina KŘOVÁKOVÁ / Petra VRASPÍROVÁ
Sky: Michael FORET / Jan KOPEČNÝ / Tomáš SMIČKA
Harry: Petr KOTVALD / Pavel VÍTEK / Tomáš TRAPL
Bill: Petr KOLÁŘ / Oldřich KŘÍŽ / Bořek SLEZÁČEK
Sam: Bronislav KOTIŠ / Jiří LANGMAJER / Roman VOJTEK
Tanya: Ivana CHÝLKOVÁ / Radka FIŠAROVÁ / Olga LOUNOVÁ / Michaela NOSKOVÁ
Rosie: Jitka ASTEROVÁ / Jaroslava KRETSCHMEROVÁ / Hana KŘÍŽKOVÁ / Olga LOUNOVÁ
Lisa: Alžbeta BARTOŠOVÁ / Barbora SKOČDOPOLOVÁ / Veronika VYORALOVÁ / Karolína KRÉZLOVÁ
Ali: Kateřina KLAUSOVÁ / Ilona MAŇASOVÁ / Vendula PŘÍHODOVÁ
Pepper: Martin HUBEŇÁK / Peter PECHA
Eddie: Laco HUDEC / Radim PÁTEK / Petr RYŠAVÝ

Foto: Produkce muzikálu Mamma Mia

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal