Foto: Martina Root

Seděl jsem zrovna v rychlíku do Luhačovic a popíjel víno. Pamatuji si, že to bylo 10. března 2020. V zemi se objevovaly první jednotlivé případy nemoci Covid-19. A právě někde před Uherským Hradištěm mě zastihla zpráva, jejíž důsledky jsme ještě dostatečně nechápali – uzavírají se divadla, kina a školy… Údajně na dva týdny. Následovaly kavárny, bary a restaurace. Země byla vypnuta. Při cestě zpět do Plzně se už ve vlaku ani neprodávalo občerstvení.

A právě na 12. březen chystal soubor muzikálu DJKT Plzeň velkolepý koncert Jsme muzikál! 70, který měl zaznít na den přesně 70 let po prvním uvedení Divotvorného hrnce v Plzni. Vše bylo nazkoušeno a připraveno, ovšem stát vydal stopku. Trojice slavnostním koncertů se tak uskuteční až nyní, 2. září, 15. října a 1. listopadu.

Program koncertů představí průřez významnými muzikálovými tituly z dob minulých, současných i budoucích – diváci si budou moci zavzpomínat například na Divotvorný hrnec, Líbej mě, Káťo! nebo Nebe na zemi, z těch mladších titulů třeba na Probuzení jara a Spamalot. Z aktuálního repertoáru zazní hity z Elisabeth, Sweeneyho Todda či Billyho Elliota a plánované tituly zastoupí mimo jiné populární My Fair Lady či Sunset Boulevard z pera nejúspěšnějšího muzikálového skladatele všech dob Andrewa Lloyda Webbera. „Muzikál v Plzni slaví sedmdesátiny a dalo by se tedy říct, že je to úctyhodný stařík. My vám ale předvedeme, že přestože toho už hodně dokázal, pořád to umí pěkně rozbalit. S koncertem Jsme muzikál! 70 zažijete mimořádný večer, proletíme s vámi celou minulost a namíříme si to až k daleké budoucnosti. Muzikál žije a v Plzni obzvlášť,“ říká šéf muzikálového souboru Lumír Olšovský. „Muzikál uvádí plzeňská scéna již 70 let, během kterých tento žánr urazil velkou cestu. V celé své historii měl štěstí na výjimečné osobnosti, které svou práci dělaly srdcem. Těší mě, že v současnosti dospěl historicky ve své celistvosti nejdále, jeho dramaturgie vykrystalizovala. Soubor je čistě specializovaný a díky svým kvalitám zvládá i nejnáročnější tituly světového muzikálu,“ dodává ředitel divadla Martin Otava.

Výjimečné výročí společně se souborem oslaví také děti z Muzikálového studia DJKT a hosté – jedním z nich bude dlouholetý sólista Bronislav Kotiš, kterého si jistě plzeňští diváci pamatují například jako Horáce Hogofoga v muzikálu Limonádový Joe, Dona Lockwooda ve Zpívání dešti nebo Célestina v Mam´zelle Nitouche. „Jsem poctěn a nesmírně mě těší, že i když mi ještě netáhne na 70, smím být přítomen u oslav 70 let muzikálu v Plzni. A celému souboru i těm, kteří budou s plzeňským muzikálem spolupracovat, přeji stálé úsměvy jak při práci, tak i po ní.“ Účast přislíbili i Petr Vondráček, Dasha, Zuzana Krištofová či Jan Ježek.

Foto: Martina Root

Součástí oslav 70 let muzikálu v Plzni je také stejnojmenná výstava ve foyer Nové scény, která návštěvníkům přiblíží nejvýznamnější umělecké počiny a osobnosti plzeňského muzikálu. „Pokud si tedy chcete připomenout své zážitky z někdejších představení muzikálového souboru, dozvědět se něco navíc o jeho historii nebo si prostě užít slavné muzikálové hity, dorazte na některý z koncertů či na naši výstavu Jsme muzikál! 70,“ vybízí diváky k návštěvě divadla dramaturg a autor výstavy Pavel Bár. Na výstavě, která je zpřístupněna divákům zdarma vždy hodinu před začátkem představení, je možné zakoupit fotoportréty jednotlivých členů souboru a inscenační plakáty nejoblíbenějších inscenací.

Foto: Martina Root