Fanfáry vítaly v sobotu večer všechny příchozí v historické budově Velkého divadla v Plzni. Když před sedmou hodinou večerní zazněly naposledy, sál hlediště potemněl a na scénu vstoupil přední člen plzeňské činohry Pavel Pavlovský. Tentokrát v roli moderátora. „Fanfáry dozněly, večírek může začít,“ pronesl a odstartoval tak Slavnostní večer ke 110. výročí otevření budovy Velkého divadla spojený s udílením divadelních cen. Přítomné pozdravil plzeňský primátor Martin Baxa a ředitel DJKT Plzeň Jan Burian posléze přikročil k předávání ocenění. Jak Burian připomněl, letošní oslavě dodává zvláštní význam i skutečnost, že právě nyní byla zahájena stavba nového plzeňského divadla. Divadlo cenami nešetřilo a vyzvihlo výkony umělců čtyř souborů divadla.

Cenu Vendelína Budila za mimořádný umělecký přínos v oboru činohry, zejména za Shakespearova Macbetha, předal Jan Burian Martinovi Stránskému, jehož umění mu již vyneslo několik jiných cen. „Jsem v Plzni rád a doufám, že si mě tu ještě nějakou dobu necháte,“ říkal s úsměvem oblíbený herec. Čestným členem Divadla J. K. Tyla je od soboty režisér, dramatik a člen umělecké rady divadla Ladislav Smoček. Za mimořádný umělecký výkon ocenil ředitel umělce hned ze čtyř souborů Divadla J. K. Tyla. V hledišti, které jim tleskalo, nechyběli významní umělci s plzeňskou scénou spjatí. A jeden z nich, legendární barytonista René Tuček, stanul i na jevišti, aby předal Cenu ředitele DJKT za mimořádný umělecký výkon sólistce plzeňské opery Ivaně Veberové. A to za titulní roli opery Amilcara Ponchielliho La Gioconda, v níž podává mladá sopranistka excelentní výkon. Šéf opery Jiří Pánek převzal z rukou Jana Buriana další ocenění pro nyní již bývalého člena souboru Jiřího Hájka, pracovně zaneprázdněného, za ztvárnění role Důstojníka v opeře Philipa Glasse V kárném táboře.

Mnoho nechybělo a ani členka muzikálového souboru Soňa Hanzlíčková – Borková se na jevišti neobjevila, ale z příčin zcela jiných: „Jak vidíte, nepřišla na jeviště sama,“ komentoval její pokročilé těhotenství Pavel Pavlovský. Soňa Borková vzápětí publiku prozradila, že potomek měl přijít na svět již před týdnem a možná se narodí každou chvíli. „Třeba za hodinu,“ smála se. Na divadelní scéně příchod na svět naštěstí neohlásil, a tak mohla převzít cenu za skvělý výkon v náročné titulní roli v muzikálu Evita. „Mám toto představení velice ráda a doufám, že se do něj vrátím brzy. I když mě teď čeká jiná role,“ řekla nastávající maminka. Stačila ještě poděkovat tvůrcům inscenace za příležitost, které se jí dostalo, a za udělení ceny. Ocenění Jana Kříže pak připomnělo úspěšnou inscenaci muzikálu Monty Python´s Spamalot, v níž ztvárňuje hned čtyři role. Jak připomněl Pavel Pavlovský, Jan Kříž nejen na jevišti hraje a zpívá, ale na řadě inscenací se podílí i jako člen tvůrčího týmu. Příkladem jsou kostýmy pro inscenace oper právě v Plzni Bohéma či La Gioconda. „Nepere se to ve vás někdy?“ zajímal se Pavel Pavlovský. „Ne, naopak. Velmi dobře se obě činnosti doplňují,“ vysvětloval sympatický Honza Kříž.

I balet má dva držitele Ceny za mimořádný umělecký výkon. Jsou jimi Zuzana Pokorná za roli Esmeraldy v inscenaci baletu Zvoník od Matky boží a sólista plzeňského baletu Richard Ševčík za roli Quasimoda v téže inscenaci. Zuzana Pokorná již získala za Esmeraldu Thálii a v přímých nominacích na Thálii figuroval i Richard Ševčík.

Hudební rámec slavnostního večera patřil orchestru divadla a jeho novému šéfovi Petru Kofroňovi. Pod jeho taktovkou zazněla předehra Antonína Dvořáka Můj domov a suita Josefa Suka Pohádka z Radúze a Mahuleny, v jejímž závěru vystoupil také balet. Jeho členové tančili v choreografii svého šéfa Jiřího Pokorného.

A pak již prostory historické budovy patřil přítomným umělcům. Vzájemnému společenskému setkávání někdejších členů divadla, vzpomínání i glosování současného kulturního dění. Mezi přítomnými hosty nechyběla například Libuše Márová, Aleš Hendrych, Kateřina Kachlíková, Jiří Kusý (bývalý znamenitý barytonista, dnes katolický farář kostela Sv. Václava v Praze – Nuslích), Vilém Míšek, Lilka Ročáková, Alfréd Hampel, Tomáš Šimerda, Naďa Konvalinková, Lída Engelová, Jiří Žalud, Josef Nehonský, František Dvořák, Marie Grafnetterová a celá plejáda dalších.

Foto: Pavel Křivánek